Ağaçlar Konuşunca, 2024, Cendere Sanat Müzesi
Ağaçlar Konuşunca, 2024, Cendere Sanat Müzesi

“Ağaçlar Konuşunca” Sergisi 30 Ağustos’ Kadar Uzatıldı!

28 Mayıs 2024
Ağaçlar Konuşunca, 2024, Cendere Sanat Müzesi
Ağaçlar Konuşunca, 2024, Cendere Sanat Müzesi

İstanbul’un tarihi ve güncel olanı buluşturan, dinamik kültür merkezi Cendere Sanat Müzesi yeni sergisi “Ağaçlar Konuşunca” ile sanatseverlere kapılarını açıyor. Cendere Sanat Müzesi’nin bahçesinde yer alan 395 yaşındaki ulu çınarın bilgeliğinden ve kentsel müştereklerden ilham alan “Ağaçlar Konuşunca” sergisi 30 Ağustos 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Cendere Sanat Müzesi, disiplinlerarası bir anlayışla günümüz sanatını merkeze alan, sanatın tüm disiplinlerine açık, kapsayıcı bir mekân olarak İstanbul’un enerjisine, kültür ve sanat yaşamına özgün ve etkileyici bir katkı sunmak üzere Ekim 2022’de kapılarını açtı. Osmanlı döneminde pompa istasyonu olarak kullanılan mekan, İstanbul’un günümüze kadar ulaşan az sayıdaki endüstriyel miras yapılarından. Bu yapının bahçesindeki 395 yaşındaki ulu çınardan ilham alan yeni sergi “Ağaçlar Konuşunca”nın küratörlüğünü Derya Yücel, Ebru Yetişkin, Esra Aliçavuşoğlu ve Marcus Graf üstleniyor.

“Ağaçlar Konuşunca” sergisi, dünyalı bir varlık olmanın temelinde birbiriyle dayanışmanın da yer aldığını ve bu dayanışmanın ise hiçbir zaman sadece insanlar arasındaki ilişkilerle sınırlı kalamayacağını iddia ediyor. Günümüzde insanlar, ağaçlar, dereler, hayvanlar, bitkiler, mineraller, kültürel miraslar ve makinaların giderek birbirine benzer kaderleri paylaştığı daha çok tartışılıyor. Donna Haraway’in ifadesiyle, bugün “yoldaş türler” giderek birbirleriyle hayati ilişkiler, anlatılar ve b(ağ)lar kuruyor. Sergi, artık bizi ve diğer türleri bir beladan ve felaketten diğerine sürüklemeyen bir müşterek düşünme ve birlikte yaşama biçimi bulmayı amaçlıyor. Çok-disiplinli bir karma sergi olan “Ağaçlar Konuşunca”, birbirinden farklı sesleri, hikayeleri ve kolektif ifade biçimlerini duyabilme ve tanıyabilme yetisini güçlendirmeye yönelik bir çağrı olarak tasarlandı. Çeşitli ve bilmediğimiz dillerle, buluntu seslerle, karşılaşmadığımız bilgilerle, spekülatif kurgularla, tanıdık olmayan yüzlerle ve tuhaflıklarla ilişki kurabilme olanaklarını çoğaltmak ve “müşterekler lehine” uzlaşmanın yollarını keşfetmek, bugün daha demokratik bir toplum arzusunun günümüzdeki yankısı olarak karşılık bekliyor.

Alican Okan, Ardan Özmenoğlu, Ayşegül Karakaş, Azade Köker, Balkan Karışman, Bilal Hakan Karakaya, Burçin Başar ,Cevdet Mehmet Kösemen, Esra Özdoğan, Evren Erol, Gözde İlkin, Ilgın Seymen, İsmail Eğler, Meltem Şahin, Mert Acar, Murat Germen, Nalan Yırtmaç , Sanem Tufan, Seçil Büyükkan, Sinem Dişli, Sokak Otları (Kerem Ozan Bayraktar), Tayfun Erdoğmuş, Uğur Bişirici, Uğur Engin Deniz, Umut Erbaş ve Yusuf Aygeç’in eserlerinin yer aldığı “Ağaçlar Konuşunca” sergisi 30 Ağustos 2024 tarihine kadar Cendere Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Camila Rocha "Eğrelti Otu Meseleleri" Sergisi, 2024, Öktem Aykut
Önceki

Camila Rocha “Eğrelti Otu Meseleleri” Sergisi

Kerala Dust
Sonraki

Kerala Dust 1 Haziran’da Zorlu PSM’de Sahnede!

Kaçırmayın!

21. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

21. Filmmor Perdeyi “Parola: Barış” İle Açıyor!

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 20 Haziran’da izleyicileri 21.
Adnan Çoker

Adnan Çoker: Siyah En Sıcak Renktir // Durmuş Akbulut

2015 yılında, sanırım Kasım ayında, belgesel çekimi için Adnan Çoker’in