Akdeniz’de Keşfetmeniz Gereken 7 Antik Kent

Olimpos, Perge, Side gibi ünlü antik kentlerin bulunduğu Akdeniz Bölgesi’nde keşfedebileceğiniz çok sayıda tarihi bölge ve uygarlık bulunmakta. Bölgenin doğal güzellikleri ve tarihin derinliklerini birlikte keşfetme imkanı veren antik kentleri sizler için derledik.

Diğer antik kentleri okumak için aşağıdaki sayfa numaralarından istediğiniz sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

Patara Antik Kenti – Antalya

Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan
Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan

Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş köyünde yer almaktadır ve Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir.

MÖ 13’üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir. Tepecik Akropolü’nde ele geçen seramik parçaları, Orta Tunç Çağı özelikleri içerirken, yine Tepecik’in doğu yamacı eteklerinde ortaya çıkarılan, Demir Çağı öncesine ait taş balta Patara’nın tarihinin ne kadar eskilere gittiğini göstermektedir.

Helenistik Dönem’de inşa edilen Meclis Binası ve Tiyatro gibi anıtsal yapılar bu tarihsel süreçle paralellik gösterirler. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen Patara, Roma valiliklerinin adli işlerinin görüldüğü bir merkez oluşu yanında Roma’nın doğu eyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur.

Apollon’un önemli bir kehanet merkezi olarak ün yapmış olan Patara aynı zamanda Anadolu’dan Roma’ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklandığı bir limandır.

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08.30 – 19.30 (15 Nisan – 2 Ekim)
Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08.30 – 17.00 (3 Ekim – 14 Nisan)

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar