“Algı & İfade” Sergisi 12 Mayıs – 4 Haziran Arasında Galeri/Miz’deGaleri/Miz, 12 Mayıs – 4 Haziran tarihleri arasında Müjdat Kuma küratörlüğünde Ekrem Kahraman ve Taher Jaoui’nin “Algı & İfade” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide kontrast ikiliye Ersan Pars ve Mert Sak’ın dijital işleri eşlik ediyor.

Sanat yaratımının niyetine dair çerçevelendirilen sergi izleyiciyi sanat hayat diyalektiği üzerine düşünmeye sevk ediyor. Sanatçının yaratım sürecine, hayatı sorgulama ve algılama şekli dahildir. Hegel’in geist’ı bu iki sanatçının yaratma sürecine referans gösterilebilir. Bir algılama biçimi olarak geist’ın tin ve us aralığını, Ekrem Kahraman ve Taher Jaoui bir arada örnekler. Ekrem Kahraman’ın tinselliği, duyumsanan, metafizik, dingin ve zamansız bir biçimde görülen ve temsil edilenin ardındakini arar. Taher Jaoui’nin ussallığı bilimin konseptinin, matematik terim ve formüllerini tuvaline indirirken insana dair konuları kompozisyonlarında dışa vurur. Sanatçıların yaklaşımları, kendi süreçlerine dayanır. Dijital sanatçı Ersan Pars ve Mert Sak, geist ekseninde incelenen dışavurumcu ifadenin iki ucunu karşılayan Kahraman ve Jaoui’nin eserlerini sentezler. Sanatsal ifade yöntemleri, yeryüzüyle bağına rağmen dünyaya yabancılaşan insana varlığını yeniden hatırlatmaya odaklanır. Sanat ve hayat arasındaki ilişkiyi açığa çıkaran, birtakım yoksunluklardan ve ihtiyaçlardan beslenen de tam olarak bu ifade biçimleridir.

Sanatçıların çevrelerindeki dünya ile ilişkilerini irdeleyen Algı & İfade sergisi Salı – Cumartesi günleri 10:30 – 19:00 çalışma saatleri arasında 4 Haziran’a kadar izlenebilir.


Galeri/Miz

Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. No:64 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar