Anna Laudel

Anna Laudel Sanat Sezonunu Kazancı Yokuşu’ndaki Yeni Yerinde Karşılıyor

2016 yılından beri Karaköy Bankalar Caddesi’nde sanatseverleri ağırlayan, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği sergiler ve uluslararası fuarlarda temsil ettiği sanatçılarla dikkat çeken Anna Laudel, sanat sezonunu Kazancı Yokuşu’nda yer alan yeni yerinde karşılamaya hazırlanıyor.

Anna Laudel’in yeni mekânı, geniş galeri alanı ve engelli girişi dahil olmak üzere 1000 metrekarenin üzerinde bir alana yayılıyor.

Mekânın büyümesiyle küratoryal açıdan daha kapsamlı sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapacak olan galeri, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyümeye devam ederek, İstanbul’un kültür sanat haritasında aktif rol oynayan uluslararası bir güncel sanat mekânı olmayı hedefliyor.

Anna Laudel Sanat Sezonunu Kazancı Yokuşu’ndaki Yeni Yerinde Karşılıyor
Ramazan Can, Şamanlar ve Ruhları, 2021

Yeni mekâna yeni sergi: “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”

Anna Laudel, sanatçı Ramazan Can’ın “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” isimli kapsamlı kişisel sergisine 09 Eylül – 18 Kasım 2021 tarihleri arasında yeni galeri mekanında ev sahipliği yapıyor. Anna Laudel’in Kazancı Yokuşu’ndaki yeni galeri mekanında gerçekleşecek ilk sergi olan “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”, sanatçının son 7 yıl içerisinde farklı materyallerle ürettiği eserleri bir araya getiriyor.

Ramazan Can’ın 2018’de yine Anna Laudel’de gerçekleşen “Evvel Zaman İşi” sergisinin devamı niteliğinde olan “Ne Yerdeyim, Ne Gökte”, yörüklerin yaşadığı bölgede, kendi belleğinde yer etmiş anılarının peşine düşen Ramazan Can’ın yıllar içindeki serüvenini izleyici ile buluşturuyor.

Konmak eylemini kuşlarla özdeşleştiren sanatçı, yörüklerin göç etmeye devam ettikleri müddetçe bir kuş kadar özgür olduklarına ancak uygulanan iskan politikaları neticesinde bu özgürlüklerinin ellerinden alındığına vurgu yapıyor ve günümüzde ne yere ne de göğe sığdırılamayan yörükleri bizlere aktarabilmek için kendi belleğindeki anılarını, geçmişle bugün arasında köprü vazifesi gören eserlerinde yansıtıyor. Sergi aynı zamanda ismiyle de yörükleri tanımlamak için kullanılan konmak ve göçmek eylemlerine gönderme yapıyor.

Heykel, neon, resim ve yerleştirme işleri dahil olmak üzere farklı tekniklerde üretilmiş eserlerin yer aldığı sergi sanatçının bakış açısından Göçebelik, Şamanizm ve Kimlik Konuları ve Temellük (sanatı kendine mal etme) temaları etrafında üç bölümden oluşarak galerinin üç katına da yayılıyor.

Ramazan Can
1988 yılında Manisa’da doğan Ramazan Can, 2011 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nı yüksek lisans derecesi ile tamamlayan sanatçı, aynı bölümde Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. Aynı zamanda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Ramazan Can, Türkiye’de çok sayıda kişisel ve karma sergilerde yer almıştır ve çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.


Anna Laudel İstanbul
Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.One Ping

  1. Pingback: Sanatçı Ramazan Can İle Sergisi “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” Hakkında Söyleşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir