Arda Asena, “Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek” Sergisi

Arda Asena, günümüzde yaşanan sosyo-politik belirsizliklerin etkisi altında bireysel ifade ve özgürlük sorunlarını ele aldığı kişisel sergisi Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek ile Ankara’da izleyicilerle buluşuyor.

Arda Asena, Forging Possibilities In Chaos
Arda Asena, Forging Possibilities In Chaos

1 Nisan-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ka’da gerçekleşecek olan sergide, Arda Asena’nın portre, manzara, beden ve soyut fotoğraflarına, farklı coğrafyalarda aynı sorulara cevap aradığı ve fotoğraf pratiğinin soyut tercümeleri olan dokumaları eşlik ediyor. Zaman ve mekan kavramlarından bağımsız olarak sunulan eserler, iç ve dış dünyamız ile olan ilişkimizi sorgulamamıza olanak tanıyor.

Sergi, baskıların arttığı bir dönemde kişisel ifade biçimlerinin zorlaştığı ortamlarda nasıl bir strateji izleyebileceğimize dair cevaplar ararken, içsel manzaralarımızı sorgulamaya ve aynı anda olasılıklar yaratmaya odaklanıyor. İzleyicileri, kendilerini sorgulamaya ve karmaşanın içinde olasılıklar oluşturmanın yollarını aramaya davet ediyor.

Karmaşanın İçinde Olasılıklar Oluşturabilmek 1 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 18:00’den itibaren 14 Mayıs 2023 tarihine kadar, Pazar-Pazartesi hariç her gün 10:00-19:00 arası Ka’da ziyaret edilebilir.

Arda Asena Hakkında

1992 yılında İstanbul, Türkiye’de doğdu. Paris’te yaşıyor.
Asena’nın fotoğrafçılık, heykel, resim ve tekstil pratiklerine ağırlık veren çalışmaları, her bir pratiğin nüansını keşfetmek için çokluğa dayalı bir çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Kullandığı her malzeme, genel bir fikrin farklı bir kavramsallaştırmasına denk düşer. Sosyal ve kültürel şiddet ile yüzleşirken queer insanların hayatta kalma şekli olarak sıklıkla kullanılan gizli erotizm unsurlarını dikkate alan bir dil kullandığı çalışmaları politik bir tavır olarak kafa karışıklığı ve anlaşılamazlığı benimser ve kategorize edilmemeyi savunur. Çalışmalarında queerlik ve bilinmezliğin imkansızlığını sorgularken onları ulaşılamaz yer ve mekânlar olarak keşfeder, zihin ve beden arasındaki bağlantıya ve kopuşa ilgi duyar. Baskıcı bir toplumun sosyal ve psikolojik streslerinin kişinin fiziksel yapısını nasıl etkileyebileceğine dikkat çekmektedir. Queer varoluşun topluma bir tehdit olarak gösterilmesi çabasıyla soyutlanmasına odaklanır. Queer varoluş bu değişen pratikler arasına nasıl yerleşir? Tek bir formu veya tek bir olma biçimini reddederken, fiziksellik ve sanallık arasında yolculuk eden işleri, parçalanma, çarpıtma ve soyutlama potansiyeli üzerine düşünür.


Ka

Cinnah Caddesi, 1/B Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar