Arter’de Çocuk Atölyeleri 21 ve 28 Ekim’de Gerçekleşecek

“Kâğıdın Serüveni” Nuri Kuzucan: Pasaj Küratör: Nilüfer Şaşmazer Sergiden yerleştirme görüntüsü Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto
“Kâğıdın Serüveni” Nuri Kuzucan: Pasaj Küratör: Nilüfer Şaşmazer Sergiden yerleştirme görüntüsü Arter, 2023 Fotoğraf: flufoto

Arter’in yoğun ilgi gören çocuk atölyelerinde farklı yaş gruplarından katılımcılar, çağdaş sanatı keşfedip yorumlarken bir yandan da çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla kendi eserlerini ortaya çıkarıyorlar. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyeler 21 Ekim’de “Kâğıdın Serüveni”; 28 Ekim’de ise “Kaleydoskop Atölyesi: Sonsuzluğa Uzanan Renkler” başlığıyla gerçekleşecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla düzenlenen çocuk atölyelerinin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik olarak hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenleniyor.

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Kâğıdın Serüveni” başlıklı atölye, 21 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. Oyun temelli projeler yaratmaya odaklanan OyunMu ekibinin yürütücülüğünde düzenlenen atölye, katılımcıları rölyef tekniğinin inceliklerini keşfetmeye davet ediyor. Nuri Kuzucan’ın Arter’de devam eden Pasaj başlıklı kişisel sergisinde yer alan Rölyef (2023) adlı serisinden esinle kurgulanan atölyede, çocuklar öncelikle sanatçının eserlerini yakından inceleyerek ışık-gölge etkisi ve kâğıt yüzeyindeki farklı dokular üzerine sohbet edecekler. Ardından yaratıcılığın kapısı aralanacak ve çocuklar kendi yapacakları uygulamalarla kâğıdın rölyef tekniğiyle dönüşümüne tanık olacaklar.

“Kaleydoskop Atölyesi: Sonsuzluğa Uzanan Renkler” etkinliği ise 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 11:00’de Atölye’de gerçekleşecek. 7–11 yaş aralığındaki çocukları, Sarkis’in Respiro (2015) isimli eserinden yansıyan ışıkları ve renkleri keşfetmeye davet eden atölye, sanatçının Arter’de devam eden SONSUZ başlıklı kişisel sergisinden esinle kurgulandı. Atölyeye katılan çocuklar öncelikle sergiyi gezerek gökkuşağının yedi rengine boyanmış aynaları ve neonları inceleyecek; ardından da sonsuzca çoğalan desenler ortaya çıkaran, her biri kendine özgü niteliklere sahip kaleydoskoplar tasarlayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00‘te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar