Ayla Algan’ın Kaleminden; ‘Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan’

Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan
Alya Algan, “Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan” Kitabı

Ayla Algan’ın kaleme aldığı ‘Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan’ kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflara çıktı. Ayla Algan ‘Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan’ kitabında, günümüz oyuncusuna farklı bir kılavuz kitap armağan ederken hayranlarına da zarif bir selam veriyor. Kitap, oyunculuğun tarihsel gelişimini, Ayla Algan’ın kendi oyunculuk serüveninden, tecrübelerinden izler taşıyor.

Aristoteles, “Göster, gündelik ne yapıyorsan göster, düzelterek estetik hale getir” diyordu. Ben de diyorum ki: “Gösterme, ol. Anda yaşa.”

Tiyatromuzun duayen isimlerinden Ayla Algan, ‘Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan’da oyunculuğun tarihsel gelişimini, kendi oyunculuk serüveninden, tecrübelerinden damıtarak anlatıyor. Okurla bir atölye dersindeymiş gibi samimiyetle paylaşıyor yaratıcı kişiliğinin, çok yönlü sanatının etkileyici bilgisini. Günümüz oyuncusuna farklı bir kılavuz kitap armağan ederken hayranlarına da zarif bir selam veriyor.

“Yaratıcı oyuncu, yazarın yazmadığı yerlerde vardır. Role iyi girildiği zaman yaratılan tipler yaşar ve ölümsüz olurlar. Seyirci ile yolculuk bilimsel bir yolculuktur. Kahve falı ya da eğlence tiyatrosu değildir. Bugünün oyuncusu, oyuncu insandır; zihin ve bedeniyle rolünü tasarım yaparak hazırlar. Bu dijital çağ içinde, sizler de merak edin, düşünün, araştırın, belki yeni egzersizleri, yeni tanımlamaları, benim bulamadığım yeni kahramanları siz bulursunuz.”

KÜNYE
Yaratıcı Oyuncu Yaratıcı İnsan
Yazar:
Ayla Algan
Editör: Cennet Türker
Sayfa: 248
Fiyat: 110 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Sanat / Tiyatro – Tiyatro Tekniği

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar