Betül Aksu "Permessus" Sergisi, 2024, Avto
Betül Aksu "Permessus" Sergisi, 2024, Avto

Betül Aksu’dan Türkiye’de İlk Kişisel Sergi: “Permessus”

22 Mayıs 2024
Betül Aksu "Permessus" Sergisi, 2024, Avto
Betül Aksu “Permessus” Sergisi, 2024, Avto

Betül Aksu’nun Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Permessus”, Avto evsahipliğinde 24 Mayıs – 31 Ağustos 2024 tarihleri arasından ziyaret edilebilir.

Betül Aksu’nun kişisel sergisi Permessus, tarihçesi ve sınırları belirsiz, henüz tamamı gün yüzüne çıkmamış bir antik kenti odağına alır. Sergideki işler sınırları normalleştiren kültürel, sosyal ve resmi karar mekanizmalarına yakından bakar.

Sergiye de adını veren antik kentin ismi Permessus, İtalyancada izin anlamına gelen ve oturma izni için kullanılan kısaltma sözcük permesso (di soggiorno) dan gelir. Betül, İtalya ve İngiltere’de çalışmak için başvurduğu izinlerin gündelik hayatta yol açtığı kısıtlamaları sorgulamak için Permessus kentinin kalıntılarında zihinsel bir kazı denemesi yapar. Sanatçının bu süreçte edindiği bulgulara göre izin ve sınır kavramlarının akışkan bırakıldığı Permessus’a giriş için -günümüzün aksine- resmi prosedürlere ihtiyaç yoktur. Hayal gücü ve sezgilerini takip eden herkes kente serbestçe girebilir.

Serginin içeriğini yerleştirmeler, bir video, sanatçının yıllar içinde biriktirdiği hatıra nesneleri, metinler, basılı materyaller ve yaptığı antik kent gezilerinde çektiği fotoğraflar oluşturur. Çalışmalar Permessus’un keşfinin yalnızca fiziksel kalıntıları topraktan çıkarmaktan ibaret olmadığına; bilgiyle birlikte duyguları da takip ederek kalıntıların farklı katmanlarına ulaşmanın mümkün olduğuna işaret eder.

Bulgularını incelemek için sergide kılavuz vazifesi gören bir sohbet robotu kullanan Betül, bilginin yayılma mecralarının güvenilirliğine dair sorular sorar. Permessus’ta geçmişe yönelik bir tahayyül üzerinden henüz var olmadığı halde gerçekleşmesi mümkün bir hayal kurarak mevcut sınırların müstakbel değişimlerini araştırmayı amaçlar.

Sergi ziyareti hafta içi randevu ile, Cumartesi – Pazar 14:00 – 18:00 arası yapılabilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Haluk Naci Tuğcu "Kavuşma" Sergisi, 2024
Önceki

Haluk Naci Tuğcu’nun Üçüncü Kişisel Sergisi Açıldı

Pink Martini
Sonraki

Pink Martini 30. Yıl Turnesi Kapsamında İstanbul’a Geliyor!

Kaçırmayın!

Atilla Galip Pınar

Portfolyo: Atilla Galip Pınar

1978 yılında Ankara’da doğdu. 1996 -1997 yılları arasında Marmara Üniversitesi
Melting Memories 2/2 2024, Tuval üzerine Amerikan bezi, akrilik boya ve yağlı pastel. / American cloth, acrylics and oil pastel on canvas. 50x50cm

Ekinakis, Saim Erken ve Loya “OYUN” Adlı Sergide Buluşuyor!

2 Haziran’dan itibaren Chi Art Gallery, “OYUN” adlı sergiye ev