Beykoz Kundura’da Bu Hafta Sonu Dopdolu!

Kundura Hafıza Çocuk Atölyeleri
Kundura Hafıza Çocuk Atölyeleri

İstanbul’un önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura’da bu hafta sonu tiyatro, film ve çocuk atölyeleri sizi bekliyor.

Kardeşliğin dansı

İsrailli yönetmen Hilla Medalia’nın DocAviv Film Festivali’nden En İyi Kurgu Ödülü ile dönen duygu dolu belgeseli “Yafa’da Dans” (Dancing In Jaffa, 2013), 19 Mayıs Pazar günü saat 14:00’te Kundura Sinema’da ücretsiz gösteriliyor. Uluslararası üne sahip salon dansçısı Pierre Dulaine’nin doğduğu şehir Yafa’ya geri dönmesi ile başlayan film, sanatçının burada Yahudi ve Filistinli İsrailli çocuklarla buluşmasını ve kutuplaşmaya rağmen birlikte dans edebilmenin mümkünlüğünü ve inadını anlatıyor.

“Namevcut Konferans”
“Namevcut Konferans”

Namevcut Konferans’ta son 2 gösterim

Tiyatronun tüm performatif araçlarını kullanarak izleyiciye şaşırtıcı ve eğlenceli bir deneyim sunan performans “Namevcut Konferans”, son iki gösterimiyle bu hafta sonu Kundura Sahne’de. Belgesel tiyatronun öncülerinden Berlin merkezli Rimini Protokoll’ün imzasını taşıyan performans, izleyiciyi iklim krizi endişesinin tartışılacağı bir konferansın konuşmacılarına dönüştürüyor. Konuşmacıların karbon ayak izini azaltmak adına fiziksel olarak bulunmadığı bu konferansta, Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu alanında uzman 9 kişi, izleyiciler tarafından temsil ediliyor ve canlandırılıyor. Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi birçok Avrupa başkentinde sahnelenen performansı 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde saat 17:00’de Kundura Sahne’de deneyimleyebilirsiniz.

Çocuklara ücretsiz atölyeler

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın hazırladığı Öğrenme Programı’nın atölyeleri devam ediyor. 18 Mayıs Cumartesi günü Emine Corduk Feyzioğlu yürütücülüğünde “Kendi Düdüğümü Tasarlıyorum” ile “Kendi Rozetimi Tasarlıyorum” adlı kolaj atölyeleri yapılırken, 19 Mayıs Pazar günü de Joyful Robotics yürütücülüğünde “Kart Basma Robotik Kodlama” ve “Fabrika Yemekhanesi Robotik Kodlama” çocuk atölyeleri ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Hafıza sergisi ziyaretçilerini bekliyor

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın güncellenerek devam eden kalıcı sergisi “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya”yı randevu alarak, Cuma günü ve hafta sonları 14:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; sözlü tarih çalışmalarının yanı sıra, Fabrika’dan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı objeleri bir araya getiriyor.

Ücretsiz etkinlikler için rezervasyonunuzu beykozkundura.com adresinden yapabilir, “Namevcut Konferans” için biletlerinizi passo’dan satın alabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar