BGST Tiyatro’dan Hafızaya Dair Yeni Oyun: Kara Kutu

Kara Kutu
Kara Kutu

BGST Tiyatro’nun toplumsal ve bireysel hafızamıza dair yeni oyunu Kara Kutu, seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Oyun, 11 Şubat Pazar günü, saat 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda ilk defa sahnelenecek.

BGST Tiyatro, bir çekirdek ailenin hikâyesi üzerinden Türkiye’nin yakın dönemine mercek tutan yeni oyunu Kara Kutu’yu sahnelemeye hazırlanıyor. 11 Şubat Pazar, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda prömiyerini gerçekleştirecek tek perdelik oyun, sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek.

“Kara Kutu” açılıyor!

Kara Kutu inşaat ortasında, hayatını bir senedir müştemilatta sürdüren bir ailenin, baba yâdigarı arsadan geçici bir süreliğine ayrılacağı günde başlıyor. Ne var ki hemen gerçekleşmesi gereken bu ayrılık, merhum babanın çocuklarına bıraktığı sır nedeniyle bir mühlet gecikiyor. Üç kardeşin ve gençliğini onlarla geçirmiş bir kuzenin hikâyeleri etrafında örülen oyun, Türkiye’nin bize çok da uzak olmayan bir dönemine unutma ve hatırlama ikileminden odaklanıyor.

Oyunda teatral anlatımın bir bileşeni olarak video kullanımı yer alıyor

Kolektif oyunlaştırma pratiğiyle hazırlanan Kara Kutu; doğaçlama, metin yazımı ve reji faaliyetinin eş zamanlı olarak merkezde olduğu bir yapı ile şekilleniyor. Grubun daha önce gerçekleştirdiği sahnede doğaçlama pratiği ve dijital tiyatro çalışmalarına dayanan oyunun oluşumu, deneysel bir araştırma sürecini barındırıyor. Bu çalışmaların sonucu olarak video kullanımı da metnin ve tiyatro sahnesinin bir bileşeni olarak oyunda yerini alıyor.

Kara Kutu hakkında

İş makineleri harıl harıl çalışıyor. Bir sene önce yıkılanın yerine yükselecek yeni binanın temelleri atılıyor! Feride, Kadir, Umut ve Müjde… Yıkılan evlerinin yanı başında, baba Aziz Bey’in ölümünün sene-i devriyesinde bir araya geliyor.

Bir flash bellek, yine o gün, yıkıntıların arasından çıkıp avucuna düşüyor Umut’un. Geride bıraktığı bir seneyi belleğinden silmiş Umut, babasından miras bir sırrın peşine düşüyor.

Şubat Takvimi

11 Şubat Pazar 20.30 – Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu
13 Şubat Salı 20.30 – Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu
15 Şubat Perşembe 20.30 – Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

Oyun biletleri iletişim numaralarından veya tiyatrolar.com.tr’den temin edilebilir.
Rezervasyon: 0539 974 46 45 – 0531 933 50 83

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar