“Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği” fotoğrafı kime ait, ne zaman çekildi?

Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği veya Lunch atop a Skyscraper (New York inşaat işçileri bir çapraz kiriş üzerinde öğle yemeği yiyorlar), Rockefeller Center, New York, Amerika Birleşik Devletleri’nde RCA Binası (1988 yılında ismi GE Binası olarak değiştirildi) inşaatı sırasında çekilen ünlü bir siyah-beyaz fotoğraftır.

"Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği" fotoğrafı kime ait, ne zaman çekildi?
29 Sep 1932 — Construction workers eat their lunches atop a steel beam 800 feet above ground, at the building site of the RCA Building in Rockefeller Center. — Image by © Bettmann/CORBIS

Fotoğrafta 256 metre yükseklikte ayakları sarkarak bir kiriş üzerinde oturmuş yemek yiyen on bir erkek gösterilmektedir. Arka planda ise New York manzarası görünmektedir. İşçilerin Büyük Buhran nedeniyle güvenliklerini önemsemeksizin herhangi bir işte çalışmak durumunda oldukları için güvenlik kayışı takmadıkları görülmektedir. Fotoğraf RCA Binasının inşaatının son aylarında binanın 69. katında 29 Eylül 1932 tarihinde çekilmiştir. Arşivcilere göre fotoğraf anlık değil önceden ayarlanmış bir şekilde çekilmiş.

Fotoğraf ilk olarak 2 Ekim tarihinde New York Herald Tribune gazetesinin bir pazar ekinde ortaya çıktı. Negatifi ise 1995 yılında Acme NewsPictures arşivinden kazanan Corbis’e ait. Eskiden “anonim” olarak görülen fotoğraf 2003 yılından beridir Charles C. Ebbets’e atfedilmektedir.

Fakat fotoğrafı birçok kaynak Charles C. Ebbets’e atfetmesine rağmen Corbis şirketi fotoğrafı anonim olarak göstermektedir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar