Burçak Bingöl ( Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz )
Burçak Bingöl ( Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz )

Burçak Bingöl’ün “Yeryüzünde Minör Titreşimler” Sergisi Ka’da!

23 Eylül 2023
Burçak Bingöl ( Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz )
Burçak Bingöl ( Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz )

Ka 2023-24 sezonuna Burçak Bingöl’ün Yeryüzünde Minör Titreşimler adlı solo sergisiyle başladığını duyurmaktan heyecan duyar. Burçak Bingöl’ün Tate St. Ives’taki aynı isimli son solo sergisinin uyarlaması olan Yeryüzünde Minör Titreşimler 7 Ekim 2023 Cumartesi 16:00’da Ankara’da izleyiciyle buluşacak. 7 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında ana yerleştirmesi Ka’da gerçekleşecek serginin bir bölümü ise British Council desteğiyle Burçak Bingöl’ün mekâna özgü müdahalesiyle İngiltere Büyükelçiliği’nde izlenebilecek.

Sergi adını Burçak Bingöl’ün deneyimlediği bir andan, sanatçının mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı binasının bir buldozerle yıkıldığı ve iş makinesinin enkazı kaldırmak için toprağa vurduğu zamandan alıyor. Bu anlamıyla Yeryüzünde Minör Titreşimler, Bingöl’ün çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği binanın yok oluşu üzerinden, bireysel ve toplumsal kayıplara ve dönüşümlere odaklanıyor. 

Sanatçı 2022 yılının Mart ayında, SAHA desteğiyle bulunduğu Tate St. Ives Porthmeor Stüdyoları’nda bir ay süren ziyaretinde Bernard Leach Seramik Atölyesi, Barbara Hepworth Heykel Bahçesi ve Cornwall’ün Penwith Yarımadası’ndaki modernist sanatsal mirasını inceleme fırsatı buldu. Bu ziyaretini daha sonra İstanbul’da Galata’daki stüdyosunda seramik malzeme ve metodları aracılığıyla modernizmin tarihini birleştirdiği, unutma, hatırlama ve değişimin kendisini görsel bir araştırmaya dönüştüren bir sergiyle tamamladı.

Ankara’da büyüyen ve çalışmalarına 2010 yılından beri İstanbul’da devam eden sanatçı, kültürün ve tarihlerin geçişkenliği için metafor olarak kullandığı kil ile, geleneksel seramik imge ve biçimleri yeniden ele alarak görsel tercümelerle kültürel mirasa odaklanıyor. Yeryüzünde Minör Titreşimler, bizi modernleşmenin kimlik ve aidiyetimizi, ya da yerinden edilme deneyimimizi nasıl etkilediğini düşünmeye davet ediyor.

Yeryüzünde Minör Titreşimler’in Ka’daki ana yerleştirmesi 7 Ekim-18 Kasım 2023 süresince Salı-Cumartesi 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Serginin İngiliz Büyükelçiliği bünyesindeki ziyaretleri için özel bir program açıklanacaktır.


Ka

Cinnah Cad. 1/B, Çankaya/ANKARA

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Kaybolan Hazlar Bahçesi
Önceki

Kaybolan Hazlar Bahçesi Sergisi Art On Pera’da

Dubrovnik Surları 2023, Fotoğraf: Aykut Bildan
Sonraki

Dünün Başkenti – Ragusa

Kaçırmayın!

sanatokur.com / Hale Asaf

Hale Asaf kimdi?

Hale (Salih) Asaf (d. 1905, İstanbul Kadıköy – ö. 31
Moda Sahnesi

Bir Büyücülük Faaliyeti: Moda Sahnesi On Yaşında!

“Kamusal bütçeden pay alamayan, yerel yönetimlerin desteklemediği bir koşulda Kadıköy’de