Kaybolan Hazlar Bahçesi
Kaybolan Hazlar Bahçesi

Kaybolan Hazlar Bahçesi Sergisi Art On Pera’da

21 Eylül 2023
Kaybolan Hazlar Bahçesi
Kaybolan Hazlar Bahçesi

Art On Istanbul, ziyaretçileriyle 13 Eylül – 7 Kasım tarihleri arasında Art On Pera’da Ülgen Semerci, Deborah Tchoudjinoff ve Olivia Strange‘in Kaybolan Hazlar Bahçesi isimli solo sergisi ile buluşuyor.

Ülgen Semerci, Deborah Tchoudjinoff ve Olivia Strange’in işlerini bir araya getiren, küratörlüğünü Deniz Kırkalı’nın yaptığı Kaybolan Hazlar Bahçesi, içinden geçmekte olduğumuz çoğul kriz zamanlarında hazzın ve arzunun nasıl araştırıldığına, beklendiğine, peşine düşüldüğüne ve ifade edildiğine bakıyor. Özellikle ekolojik krizin, farklı bağlam, ölçek ve koşullar altında da olsa tüm canlı dünyaya olan etkisini göz önünde bulundurduğumuzda ve kayıp, yas ve kaygının kolektif duygu haritamızı tanımladığı bu zamanlarda çelişen arzularımızı nasıl pratik ediyoruz? Daimi olarak bir felaketin eşiğinde gibi hissederken ve yas tutarken aynı zamanda nasıl bireysel ve kolektif hazlar arayışındayız? Bu arzular birbiriyle nasıl çelişiyor ve alternatif var oluş biçimleri inşa etmeyi gerektiriyor?

Aşk, kayıp, yas, özlem ve haz duygularını ele alan Kaybolan Hazlar Bahçesi, arzunun yalnızca insana dair, tekil ve tutarlı olmadığını varsayarak, bu arzuların peşine düşmeyi kuir bir direniş, birlikte yaşamak için insan sonrası bir öneri, artık var olmayanı hatırlama yöntemi ve kolektif olarak yüzleşmemiz gereken geleceği speküle etme biçimi olarak ele alıyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Yağız Özgen "Boyacı"
Önceki

Yağız Özgen Kişisel Sergisi “Boyacı” İle Sanatorium’da

Burçak Bingöl ( Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz )
Sonraki

Burçak Bingöl’ün “Yeryüzünde Minör Titreşimler” Sergisi Ka’da!

Kaçırmayın!

Burhan Şeşen

Burhan Şeşen, Müzisyenlerin Durumu Hakkında ve Sektöre Dair Sorularımı Cevapladı

Son bir buçuk yıldır seslerini yetkili mercilere duyurmaya çalışan müzisyenleri

Türkiye’nin İlk “Dijital Oyuncusu” Aypera İle Keyifli Bir Söyleşi

Türkiye’nin ilk “dijital oyuncusu” Aypera ile hakkındaki ve gelecek film