Yağız Özgen "Boyacı"
Yağız Özgen "Boyacı"

Yağız Özgen Kişisel Sergisi “Boyacı” İle Sanatorium’da

21 Eylül 2023
Yağız Özgen "Boyacı"
Yağız Özgen “Boyacı”

SANATORIUM, 22 Eylül – 28 Ekim 2023 tarihlerinde Yağız Özgen’in “Boyacı” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının İstanbul’daki beşinci kişisel sergisi olan bu sergi, Özgen’in nesneler ve göstergeler arasındaki karmaşık ilişkileri zaman boyutuyla birlikte konu alan sanat pratiğini performatif bir yerleştirme olarak sunuyor.

Bu sergide Özgen, çeşitli endüstriyel nesnelerin ticaretini yapan hırdavatçılar ve boyacılarla birlikte serginin gerçekleşeceği galerinin de içinde bulunduğu Karaköy bölgesinin karmaşık dokusundan hareket ediyor. Sanatçının, şehrin bu bölgesine dair 2011 yılından bu yana özellikle boyacı dükkanlarını gözlemleyerek edinmiş olduğu izlenimler ve düşünceler, sergide belirli bir plana göre yerleştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Sergi, “boyacı” sözcüğünün ifade ettiği dört farklı işlevi de yerine getiren bir düzenleme niteliğinde: Türkçede “boyacı” sözcüğü, boya üreten, boya ticareti yapan, nesnelere boya uygulayan kişi ve boya satan dükkân anlamına geliyor. Boyaya ilişkin bu dört farklı işlevi eşzamanlı olarak yerine getiren yerleştirme, bir ressam ile bir boyacının etkinliği arasındaki farkın varlığı/yokluğu ve niteliği üzerine düşünerek resim yapma etkinliğinin doğasına dair önemli sorular soruyor.

Özgen’in sanat yaklaşımı, nesneyi, malzemenin tarihsel örgütlenmesinin bir aşaması olarak ele alıyor. Bu nedenle sanatçı, yeni kişisel sergisinde bir ressam gibi hareket etmek yerine bir boyacı gibi hareket ederek sanat nesnesini oluşturan malzemeyi kendisi dışında hiçbir şeyin kılığına sokmadan sanat nesnesinin üretim sürecinin zorunlu bir parçası ve koşullarından biri olarak sunmayı hedefliyor.

Yağız Özgen Hakkında

1987, İstanbul doğumlu sanatçı, 2005 yılında kabul edildiği Marmara Üniversitesi G.S.F Resim Bölümü Lisans programından 2009 yılında mezun oldu. Aynı yıl başladığı yüksek lisans programını, “Yeni Teknoloji ve Dijital Temsilin Estetiği: Chris Cunningham” adlı tez çalışmasıyla 2012’de bitirdi. Marmara Üniversitesi Resim Anasanat dalında Sanatta Yeterlik programını tamamlayan sanatçı, bu üniversitede kuramsal dersler vermektedir. “C://Still_Life”, “Spectrum”, “Metadata” ve ”Yönergeler” isimli dört kişisel sergi gerçekleştirdi. “Sistemler/Görünürlük”, “aRb”, “Hypologie”, ve “28.Günümüz Sanatçıları Sergisi” çalışmalarının içinde yer aldığı önemli grup sergileri olarak gösterilebilir. 2011 ve 2013 yılları arasında Borusan Contemporary’nin, 2018 yılında Landeshaupstadt Düsseldorf’un sanatçı programlarına katılmıştır. 2011’den bu yana Sanat Tanımı Topluluğu Kavramsal Sanat Etkinlikleri’ne düzenli olarak katılan sanatçı, sanat alanındaki etkinliğine ve kuramsal çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Daniel Silver, Guy, 2016, HA4 Adel Rootstein mannequin, Statuariomarble, steel, plaster, scrim, 90x70x60cm, exhibitedaspart of Healing Ruinsat Zeyrek Çinili Hamam. Photograph: Hadiye Cangökçe
Önceki

Zeyrek Çinili Hamam 13 Yıllık Restorasyonun Ardından Açıldı

Kaybolan Hazlar Bahçesi
Sonraki

Kaybolan Hazlar Bahçesi Sergisi Art On Pera’da

Kaçırmayın!

SİBEL ERDAMAR

KRANK Art Gallery Kurucu Direktörü Sibel Erdamar İle Söyleşi

Genel anlamıyla sanata ulaşmamız, yakından görmemiz ve alabilmemiz için; sanatçı/üretimi
Marcel Duchamp photographed by Henri Cartier-Bresson in 1968, a promised gift of Barbara and Aaron Levine to the Hirshhorn Museum and Sculpture Garden.

Şimdi ve Burada Değişen Estetik

Güzel kelimesi beraberinde aklımıza pek çok kavramı da bir zincir