Can İncekara’nın “Çocukluk Tahtı” İsimli Sergisi KAIROS’ta!

KAIROS, 09.05.-15.06.2024 tarihleri arasında, Can İncekara’nın Çocukluk Tahtı isimli 3. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Can İncekara, Yatak,2024,112x76cm,Kağıt üzerine suluboya
Can İncekara, Yatak,2024,112x76cm,Kağıt üzerine suluboya

Can İncekara, gündelik nesnelerin hafızaya kazıdığı imgeleri, ikamet ettikleri kişisel bellekten toplumsal belleğin duygusuna uzanan bir yolculuğa çıkarır. Nostaljinin bireyde uyandırdığı özlem hissini sadece melankolik ve hüzünlü bir çerçevede sunmaz, geçmişe takılı kalmanın, onu yakalayamayacak olmanın ortaya çıkardığı absürtlüğü de ironik biçimde izleyiciye yansıtır. İmgeleri kullandığı suluboya tekniğiyle hafızanın akışkanlığına gönderme yaparak detaylı bir biçimde işler. Kişisel deneyimlere hitap eden desen ve nesneler; kolektif olanı uyandırırlar, artık ortak bir belleğin parçası olmuşlardır. The Childhood Throne, sanatçının çocukluk döneminin tüm algısına yönelik gerçekleştirdiği derin bakışı barındırıyor. Sergi izleyiciyi yetişkinlerle çevrili bir oyun hafızasıyla hesaplaşmaya davet ediyor.


KAIROS

Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No:61 K:2 / Beyoğlu ISTANBUL

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar