Bekleyenler, tükt, 2023, 80x60cm - Çetin Akmeşe
Bekleyenler, tükt, 2023, 80x60cm - Çetin Akmeşe

Çetin Akmeşe’nin “Bekleyenler” İsimli Sergisi Galeri / Miz’de!

17 Haziran 2024

Galeri / Miz, Çetin Akmeşe’nin “Bekleyenler” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, modern yaşamın paradokslarını ele alarak, bireyin kendi kimliğini oluşturmadaki etkilerini, topluma adaptasyonu için sunulan imajlar üzerinden sorguluyor. Bunu sürrealist bir yaklaşımla yaparak, gerçekliğin ötesindeki semboller ve imgeler aracılığıyla toplumsal ve bireysel kimlik arasındaki dinamikleri keşfediyor.

Açılışı 2 Temmuz Salı günü, saat 17.00’de gerçekleşecek sergide Akmeşe; modern hayatın hızla değişen gerekliliklerine uyum sağlama çabalarını, bir yere yetişme telaşını ve yaşam döngüsünde kendini var etme mücadelesini inceliyor. Bu süreçler, bireylerde herkesle aynı olma, makineleşme ve sıkışmışlık hissi yaratarak bir nevi hapis olma durumunu ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda sanatçı, bireyin kimlik edinme sürecini, – dayatılan imaj ve beğeniler doğrultusunda – modern yaşamda onay ve geçiş hakkı sağlayan davranışları araştırıyor.

Küratörlüğünü Arzu Sancar‘ın üstlendiği “Bekleyenler” sergisinde yer alan eserler, modern yaşamın kolayca edinilmiş ve seri üretim kimlik anlayışını; zaman, mekân ve obje üzerinden ele alarak eleştirel bir yaklaşımla merkezine alıyor. Bu şekilde bireyin gerçek kimliğini ve modern toplumun dayattığı kimliklerin etkilerini araştırıyor.

Sergi, bireylerin kimlik oluşturma süreçlerinde kullandıkları yolları sorguluyor ve izleyicilerin kendi deneyimlerini ve dönüşümlerini yeniden değerlendirmeye teşvik ederek içsel keşiflerini arttırmayı amaçlıyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Those About To Die
Önceki

Those About To Die’ın İk Resmi Fragramı Yayınlandı!

21. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Sonraki

21. Filmmor Perdeyi “Parola: Barış” İle Açıyor!

Kaçırmayın!

Bir Simit Masalı

“Bir Simit Masalı” Okurlarını Kültürel Keşfe Çıkarıyor

Koray Avcı Çakman’ın kaleminden çıkan ve Öykü Akarca’nın büyülü çizimleriyle
Yağmur Doğan

Portfolyo: Yağmur Doğan

Yağmur Doğan, 1994 yılında İstanbul’da doğdu. 2017-2019 yıllarında Yeditepe Üniversitesi