Serdar Dartar, 40x65 cm, Acrylic on Canvas, 2024
Serdar Dartar, 40x65 cm, Acrylic on Canvas, 2024

Serdar Dartar’ın Yeni Sergisi: Hikayenin Sonunu Sen Yaz

16 Haziran 2024

Serdar Dartar‘ın akıp giden zaman içinde sonsuz boşluğa bakan figürlerinin yer aldığı resimleri Ziba Art Gallery’de sanat severlerin beğenisine sunuluyor.

Ziba Art Gallery
24 Haziran – 5 Temmuz 2024

İnsanların yaşadıkları birtakım anlar ile ilgili, geçmişte bıraktıkları ya da düşünce yoluyla kurguladıkları durumları kendine ait bir dille anlatan Serdar Dartar, akıp giden zaman içinde sonsuz boşluğa bakan figürlerin yer aldığı resimlerle bizleri kendi hayatımız üzerinden düşünceye sokmaktadır.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide, sanatçı sinematografik tekrarlardan beslenen yapı ile figüratif bir anlatıma yönelmektedir. Yaşadığı zamanın ruhu ile örtüşen, düşünceye bağlı kurgularla gerçekleşen resimler, izleyiciyi mekândan kopararak farklı bir düş dünyasının içine sürüklemektedir. Sanatçının yapıtlarında arka plandan gördüğümüz ve sonsuz boşluğa bakan tekli figürler günümüzün yalnız, düşünceli, tedirgin insanının temsili gibidir. Tüm resimlerde düşünceye içkin bir imgesellik hissederiz. Burada hissettiğimiz ya da gördüğümüz boşluk resme ait olan aynı zamanda bizi de içine alıp götüren boşluktur ve sonsuzluk hissi ile içimize işler.

Serdar Dartar’ın resimleri her ne kadar kendi yaşadığı döneme ait olsa da zamansızdır. Yapıtlara bakan herkes kendine ait bir şeyler bulduğu için zaman, yapıta bakanın kendi hayatıyla ilgili gördüğü, duyduğu ya da yaşadığı süreci bellek havuzundan çıkarıp tekrar yaşamasına neden olmaktadır ve o sebeple sanatçı hikayelerin sonunu izleyiciye bırakmaktadır.

Belleklerimizde kalan yada düş dünyamızı harekete geçiren hikayelerden oluşan Serdar Dartar’ın “Hikayenin Sonunu Sen Yaz” isimli sergisi 24 Haziran – 5 Temmuz 2024 tarihleri arasında Ziba Art Gallery’de Pazar günü haricinde her gün 11.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.

Denizhan Özer


Ziba Art Gallery

Katip Mustafa Çelebi, Büyük Parmakkapı Sk. No:14/2, 34433 Beyoğlu/İstanbul


Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

11. Engelsiz Filmler Festivali'nin Programı Açıklandı
Önceki

Engelsiz Filmler Festivali 2024 Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Those About To Die
Sonraki

Those About To Die’ın İk Resmi Fragramı Yayınlandı!

Kaçırmayın!

Emre Aluç

Portfolyo: Emre Aluç

Emre Aluç, kariyerine adı hatırlanmayan aylık mizah dergilerinde çizerek başladı.
Monk-Moon 2024, Hahnemühle Matt Fine Art paper, 100 x 130 cm

Cihan Öncü’nün MOTUS Sergisi 8 Şubat’ta Dirimart Pera’da

Dirimart, fotoğraf sanatçısı Cihan Öncü‘nün, hareketin özüne yakından bakan MOTUS