Çukurlar Kitabı Tudem İmzasıyla Raflarda Yerini Aldı

ÇUKURLAR
ÇUKURLAR

Louis Sachar‘ın kaleme aldığı Çukurlar adlı romanı Tudem yayınevi etiketiyle gençlerle buluşuyor.

Bazen tek suçunuz; yanlış zamanda, yanlış yerde olmaktır.

“Yamuk Okul” serisinin yaratıcısı Louis Sachar’ın, Newbery Madalyası dâhil pek çok ödüle değer görülen, beyazperdeye de uyarlanan klasikleşmiş romanı Çukurlar; “ötekileştirilen” çocukların dünyasında geçen, gizem dolu bir serüven.

Tuhaf tesadüflerle örülmüş sarsıcı hikâyesinin arka planında, iyilerle kötülerin bir asırlık mücadelesine odaklanan yazar; pes etmemeye, direnmeye ve umuda dair yüreklendirici bir anlatı sunuyor.

Adalet ve yargı kavramlarını tartışmaya açan kitap, suça sürüklenen çocukların “yararlı ve çalışkan” bireyler olarak yeniden topluma kazandırılmaları olasılığı üzerine düşündürüyor.
Stanley Yelnats.

Fark ettiniz mi? Düzden de tersten de aynı okunuyor.
Ne şans ama! Belki de şansızlık, hatta lanet demeliyiz bu tesadüfe.

Stanley, gökten bir çift ayakkabı düştüğünü gördüğünde bunun kaderinin bir oyunu olduğunu sezmişti. Şanssızlıklarla dolu yaşamında kazara da olsa böyle sürprizlere yer yoktu.
Yaşananları kavramaya çalışırken, hiç işlemediği bir suçla itham edildiğini fark etti. Oysa bu kez tek kabahati; yanlış zamanda, yanlış yerde olmaktı.

Artık emindi, büyük-büyük-büyükbabasından miras kalan lanet peşini hiç bırakmayacaktı.
Mahkemeye çıktığında yargıç ona iki seçenek sundu: Ya ıslahevine gidecekti ya da Yeşil Göl Kampı’na. Stanley, ikinciyi seçti. Ne var ki göl kurumuş, çöle dönmüştü ve oradaki tüm erkek çocuklara “kişiliklerini geliştirmeleri için” çukur kazdırıyorlardı. Stanley, çok geçmeden işin gerçek yüzünü anlayacak ve kazdığı her çukurla hiçliğin ortasında yatan yüzyıllık bir hikâyeyi gün ışığına çıkaracaktı.

Mizahtan beslenen güçlü anlatısıyla okurları, çözümü pek de kolay olmayan gizemli olaylarla baş başa bırakan Louis Sachar, içimizdeki merak ve şüphe duygularını harekete geçirecek baş döndürücü bir kurguya imza atıyor.

Kaleme alınışının 25. yılını kutlayan Çukurlar, “hatasını düzeltenin, hayatını da bir çekidüzene koyacağı” düşüncesi üstüne kurulu, çarpıcı bir hikâye!

KÜNYE
ÇUKURLAR
Yazar:
Louis Sachar
Yayınevi: Tudem
Türkçeleştiren: İpek Güneş Çıgay
ISBN: 978-605-285-809-7
Satış Fiyatı: 119,00 TL
Baskı Detayları: 240 sayfa, holmen kâğıt, karton kapak, 13,5×19,5 cm

Louis Sachar Hakkında

1954’te New York’ta, East Meadow’da doğdu. İlk çocuk hikâyesini lisedeyken yazdı. Hikâyenin kahramanı, öğrencilerini elmaya çeviren Bayan Gorf adında kalpsiz bir öğretmendi. Üniversitede okurken Kuzey Kaliforniya’daki Hillside İlkokulu’nun bahçe gözetmeni olarak çalıştı. Çocuklar ona “Bahçe Öğretmeni Louis” diyordu. Bu okulda tanıştığı öğrencilerden ve yaşadıklarından ilhamla, çok sevilen “Yamuk Okul” serisini yazdı. Louis Sachar, hukuk fakültesinden mezun oldu ancak avukatlık yapmak yerine kitap yazıyor çünkü esas bu işi seviyor. “Yamuk Okul” serisi, “Marvin Redpost” serisi, Çukurlar gibi birçok kitaba imzasını atarak uluslararası çoksatan çocuk edebiyatı yazarları kategorisine giren ve pek çok ödüle değer görülen Sachar, karısı, kızı ve iki köpeğiyle Teksas’ta yaşıyor, boş zamanlarında briç oynamaya bayılıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar