digitalSSM İle Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyon ve Arşivlerine Açık Erişim!Sakıp Sabancı Müzesi digitalSSM, dünyanın dört bir yanından akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için müzenin koleksiyon ve arşivlerine “açık erişim” sağlıyor. 

Şevket Dağ (1875-1944) Meyveler ve Çiçekler, 1901-1902 Tuval üzerine yağlıboya SSM Koleksiyonu
Şevket Dağ (1875-1944) Meyveler ve Çiçekler, 1901-1902 Tuval üzerine yağlıboya SSM Koleksiyonu

Türkiye’de bir müzeye ait tüm koleksiyon ve arşivlerin dijital ortama aktarıldığı öncü bir proje olma niteliği taşıyan digitalSSM’de, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi ve Emirgan Arşivi’ne ait tüm bilgiler, 77.000’den fazla yüksek çözünürlüklü görsel ile yer alıyor. digitalSSM’de eserlerin tarihleri, boyutları, malzemeleri ve teknik bilgilerinin yanı sıra koleksiyonlar üzerinde yapılan akademik araştırmalar sonucu ulaşılan bilgiler de bulunuyor. Ayrıca digitalSSM yazılım altyapısının eser detaylarına %200 yakınlaşma özelliği ile araştırmacıların normalde gözle göremeyeceği fırça darbeleri, boya katmanları ve kırılmaları gibi detayları incelemesine olanak sağlıyor. 

Şimdiye kadar 200 bin kişinin erişim sağladığı digitalSSM, yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler, araştırmacılar, müzeciler, Türk ve İslam sanatına ilgi duyanlar, koleksiyonerler ve sanat tarihi öğrencilerinin faydalanabileceği bir kaynak olarak,Türkiye’nin kültürel mirasının tanınmasına katkı sağlayacak akademik çalışmalar için önemli bir dijital sanat arşivi niteliği taşıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyon ve arşivlerine digitalSSM adresinden erişebiliyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir