Dijital Medya Sanatçılarından Şarkıcı Kalben ve Teoman’a Özel Klip

Dijital medya sanatçılarından Hakan Sorar, Ahmet Rüstem Ekici ve animasyon kısa film yönetmeni Gökalp Gönen, şarkıcı Kalben ve Teoman’ın Hoş Bir Seda etiketiyle yayınlanan “Robot Kozmonot” isimli parçasına video klip çalışması için bir araya geldi. Ortaya içinde yaşadığımız, çıkmazlar, zıtlıklar ve kötülüklerle dolu distopik evrene ayna tutulmuş film misali bir 3D dijital müzik video klip çalışması çıktı.

Dijital Medya Sanatçılarından Şarkıcı Kalben ve Teoman'a Özel Klip
Kapak tasarım: Hakan Sorar

Dijital medya sanatçılarının bir araya gelerek, şarkıcı Kalben ve Teoman’ın ortak seslendirdikleri “Robot Kozmonot” parçasına hazırladıkları 3D video klibin yönetmenliği Hakan Sorar’a ait. Set tasarımı Ahmet Rüstem Ekici ve animasyon Hakan Sorar & Ahmet Rüstem Ekici’nin ortak çalışması olurken, kurgu & post prodüksiyon Gökalp Gönen imzasını taşıyor.

Son dönem işleriyle de dikkat çeken başarılı genç sanatçıların farklı kulvardan isimler olan Kalben ve Teoman için işbirliği yapması sanatçı dayanışması bir örnek niteliğinde.

Hakan Sorar (@hakansorar)
1991’de doğan Hakan Sorar, mühendislik gibi farklı bir disiplinden gelmekle birlikte sanata çeşitli atölyelerde resim ve fotoğrafçılık eğitimleri alarak adım attı. Kullandığı Instant (Şipşak) filmler ile sanatsal çalışmalarında kent, insan ve bellek kavramlarına odaklanan Sorar, insan-mekan ilişkisi, kentsel dönüşüm, değişen mimari gibi konulara özel bir ilgi duyar. İnsan figürüyle mimari ögeleri birleştirdiği grafik kompozisyonlarında insan ile değişen çevresi arasındaki ilişkiyi araştırır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi yüksek lisans programını tamamlayan Sorar, İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümünde ön lisans, Beykoz Üniversitesi Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Ahmet Rüstem Ekici (@ahmetrustem)
1983’te Adana’da doğan Ahmet Rüstem Ekici, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. On yıl boyunca televizyona yönelik set, stüdyo ve sahne tasarımı alanlarında sanat yönetmenliği yaptı. 2015’te Node Center Berlin’den Sanat Yazarlığı sertifikası da alan Ekici, çeşitli dergi ve sosyal medya platformlarının yanı sıra kendi kurduğu blogda sanat ve sergi yazıları yazıyor. Sanatçı, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde “Kamera için Alan Tasarımı” ve “Mekanlarda İllüzyon” isimli dersler vermektedir.

AR ve VR çalışmalar da üreten sanatçının eserleri Thesseloniki Queer Arts Festivali, Museari Queer Arts Museum, Kyrgyzstan National Museum of Fine Arts, XX ART Flaneire gibi organizasyonlarda sergilenmiştir. Türkiye’nin ilk kişisel artırılmış gerçeklik sergisi olan Hamam’ı Galeri Bu Galata’da sergilemiştir.

Gökalp Gönen (gokalpgonen)
1989, Hatay doğumlu olan Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü ikinci sınıf öğrencisidir. Öğrenim süresinin başından beri animasyona ilgi duyan yönetmen, animasyonu daha iyi anlamak üzere çalışmalarına devam etmektedir. Yönetmenliğini yaptığı Lâl (2020), Avarya (2019), Altın Vuruş (2015), Güveç (2011), Modernizm (2009) adlı kısa filmleriyle pek çok ulusal ve uluslararası pek çok festivalde gösterim yapmış ve ödüller almıştır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.