Dilera Topaloğlu’nun “YAŞATMAK(SİZİN)” İsimli Kişisel Sergisi Barış Manço Kültür Merkezi’nde!

Sanatçı Dilera Topaloğlu’nun bu sergisinde yer alan çalışmalarında, direkt olarak gördüğü gerçek yerine; izlemiş, deneyimlemiş ve görmüş olduğu şeylerin onda bıraktığı duyumu gerek soyut kavramlarla gerekse kullandığı çarpıcı renkler ve çizgilerle yansıtır. Bu sergide yer alan çalışmalarında yaşanmışlık ve yaşayan dengesini kurup mekânda kendini var edip izleyiciye sunmaktadır.

Dilera Topaloğlu YAŞATMAK(SİZİN)
Dilera Topaloğlu YAŞATMAK(SİZİN)

Ekspresyonist sanatçı Dilera Topaloğlu, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Sanatçı çocukluğundan bu yana sürekli var olmak ve bir arayış içerisinde kendini bulmak üzerine ilerlerken; eğitimine öncelikle turizm ve otelcilikle başlayıp sonrasında Miami Barry Üniversitesi Güzel Sanatlar Okulu’nda aldığı sanat eğitiminin ardından yine Miami Üniversite’nde Aksesuar Tasarımı eğitimini tamamlamıştır. 2007 yılında İstanbul’a dönüp kendi atölyesini kurup sanat üretimlerine başlamış ve halen devam etmektedir.

Topaloğlu, 2016 yılından bu yana Altamira Art Atölyesi’nde Ressam Mustafa Özel ile birlikte sanatsal üretimini ve sanatçı kişiliğini daha uç noktalara taşımıştır.

Üretimlerine gerçek- gerçek ötesi ve soyut kavramı esas alıp, kullandığı teknik yöntem ile birlikte bir bütünlük kazandırmıştır. Sanatçının çalışmaları genel olarak akrilik, yağlıboya, kolaj ve asamblajdan oluşmaktadır. Sanat hayatının ilk başladığı dönemlerde resim tekniklerini öğrenip iyice kavradıktan sonra kendi içsel yolculuğu ile beraber sanatını farklı noktalara taşımıştır. Kullandığı renklerle özellikle gördüğümüz her şeye daha farklı bakmayı öğrenip kendi duyumlarından yola çıkarak, görünenin dışına çıkıp kendi belleğinde formlara yeni renkler ve çizgiler getirerek üretimler yapmıştır. Kendine özgü renkleri, çizgileri ve üslubu vardır. Sanatçının üretimlerinde asıl temel nokta sıradan gerçekliğin ötesine geçme arzusudur. Zaman zaman doğaçlama giden çizgiler, renklerle ve ritimle bir harmoni içerisinde ilerler. Boşluk – doluluk, statik- dinamik gibi kavramların dengesi de kompozisyonlarında görülür. Renklerin iyileştirici, zenginleştirici ve özgürleştirici bir gücü olduğuna inanıyor. Plastik algısıyla ve bu soyut dışavurumculuğu ile sanatçının üretimleri kendini var etmiş ve var etmeye devam etmektedir. Üretimde süreklilik ve devamlılık ilkesini benimseyen sanatçı birçok uluslararası sergiler, grup sergileri ve kişisel sergilerde yer almaktadır.


15 Ocak 2022 – 28 Ocak 2022

Barış Manço Kültür Merkezi

Caferağa, Nailbey Sk., 34710 Kadıköy/İstanbul

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.