Portfolyo: İsmail Kuşİsmail Kuş
İsmail Kuş

1980 yılında Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde doğdum.

2018 yılında bir arkadaşım vasıtasıyla diorama sanatıyla tanıştım. Köy evlerini ve köy yaşamını sevdiğimden edindiğim ilk malzemelerle bir köy evi inşa ederek diarama sanatıyla gerçek anlamda o yıl uğraşmaya başladım.

Elimdeki dioramaların sayısı 20’ye ulaşınca çalışmaya ara verdim. O zamana kadar yaptığım çalışmalar animasyon görselleri biçiminde, şeker tadında olmuşlardı. Ancak yapmak istediğimin bu olmadığına karar vererek, gerçeği arama, bulma ve ortaya çıkarma arzumla tüm yaptığım çalışmaları çöp haline getirdim.

Bu denemelerden sonra yaptığım her işte gerçeklik arayarak, her işi daha yavaş ve sabırla işledim.

Çalışma öncesi hangi dükkanı veya binayı yapacağıma karar verdikten sonra derin inceleme ve fotoğraflama süreci geçiriyorum. İç mekânı tamamlayıp daha sonra dış cephe çalışmasına başlıyorum. Bir dioramanın ortaya çıkması en az 3 en fazla 4 ay kadar sürüyor. Kullandığım arabalar hariç hiçbir malzeme hazır veya 3D yazıcı ile ortaya çıkmış objeler değiller. Ortaya çıkan dioramaların kendi elimden ortaya çıkması benim için önemli.

Dioramalarımda günlük ve geçmişle bağlantılı her şeyi çalışma malzemesi haline getiriyorum; eşyalar, yaşanmışlıklar, anılar… Yani dünden geriye ne kaldıysa… Böylece işlerimi izleyen herkesin dioramalarımda kendisinden bir şeyler bulmasını sağlıyorum. Malzeme seçimimde geri dönüşümden geri kazandığım objeler ve araçlar da var.

Ticari amaç taşımıyorum. İleriki yıllarda diorama sanatını gelecek nesillere taşımak için kendi yaptığım çalışmaların yanında farklı sanatçılardan da satın alacağım diorama işlerini sergileyeceğim bir müzeye sahip olmak istiyorum. Diorama sanatını nesillere aktarırken diorama sanatının da ülkemizde görünür olmasına, izlenebilir olmasına fayda sağlamak istiyorum.

Instagram: ismail_diorama_art


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.