Dokunuşlar Arasında
Dokunuşlar Arasında

“Dokunuşlar Arasında” İsimli Karma Sergi Bilecik’te!

6 Temmuz 2024

Bilecik Belediyesi Atatürk Parkı Sanat Galerisi’nde BŞEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin yıl sonu sergisi açıldı. On yedi öğrencinin farklı tekniklerle hazırladığı yirmi yedi çalışması “Dokunuşlar Arasında” isimli sergide bir araya getirilerek sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Sergi açılışında galeri-öğrenci iş birliklerinin oldukça kıymetli olduğunu belirten Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Külhan ve BŞEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Yurdakul galerinin üniversite öğrencilerinin halkla buluştuğu bir kültür merkezi haline geldiğini ekledi.

Atatürk Parkı Sanat Galerisi’nin branş fark etmeksizin tüm sanatçı ve üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinde öğrenimini sürdüren sanatçı adaylarına açık olduğunu, farklı sanatçılarla iş birliklerinin devam edeceğini belirten galeri direktörü Oğuz Cabar tüm sanatseverleri galeriye davet etti.

“Dokunuşlar Arasında” sergisi, bedenin, mekanın ve doğanın birbirleriyle olan ilişkilerini derinlemesine keşfeder. Sergi, fiziksel temasın ötesinde, dokunmanın duygusal ve düşünsel boyutlarını inceler. Bedenin mekana ve doğaya nasıl dokunduğunu, mekanın beden üzerinde nasıl bir iz bıraktığını ve doğanın bu üçlü içindeki yerini anlamaya fırsat sunar.

Gabriel Josipovici “bakmak hiçbir şeye mal olmaz, oysa dokunmak hem bir seçimi, hem de bir bedeli içerir” der. Bu ifade, bedenin fiziksel dünya ile kurduğu derin bağlantıyı vurgular. Dokunma, sadece yüzeysel bir temas değil, aynı zamanda bilinçli bir seçim ve bu seçimin getirdiği sorumlulukları da içerir. Bu perspektif, sanatın dokunsal yönlerini ve bedenin çevresiyle olan etkileşimini daha derinlemesine anlamamıza yardımcı olur. Sergi, sanatın dokunulabilir özünü ve bu özelliğin izleyicilerin iç dünyalarıyla nasıl etkileşime geçtiğini aktaran bir deneyim alanı açar.

Yerde oyun oynarken toprağa, aynadan kendini izlerken sessiz duran bedene, bir cıvatayı resmederken onu çevirdiğine, asma kilitli kapının sesine, cevizin kabuğuna, yumurtaya, yaprağa, ağacın dokusuna, merdiven demirlerine, kuşlara, kapı aralığından çıkan ışığa, sessiz hikayelere, gözden kaçanlara, ayrıntılara, keşiflere

“Dokunuşlar Arasında” 25 Eylül Çarşamba gününe kadar haftanın her günü 09:00-23:00 saatleri arasında Bilecik Belediyesi Atatürk Parkı Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Deniz Bayav, Arrangements & Contemplation
Önceki

“Arrangements & Contemplation” İsimli Sergi Galerie Ramand’da!

Selçuk Altun
Sonraki

Selçuk Altun’un “Kitap İçin” Serisi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda

Kaçırmayın!

Sinem Dişli, Gülle, 2019, Arşivsel pigment baskı, 40 x 60 cm

Zihnin Işıkları, Soğuk ve Gezegenimsi Sergisi Galeri Nev İstanbul’da

Aras Seddigh, Bilge Friedlaender, Levent Aygül, Osman Dinç ve Sinem
Öbür: Sonsuza Kadar

ÖBÜR: SONSUZA KADAR Gösterimlerine Devam Ediyor

Proje Difüzyon ekibinin vampirlik temasından yola çıkarak metin üretimi ve