Dünyanın bilinen en eski fotoğrafları

Fotoğraf terimi ilk olarak 19. yüzyılın başlarında ortaya çıksada aslında Yunan matematikçiler M.Ö. 4. yüzyıldan beri iğne deliği boyutlarında fotoğraf makineleri tasarlıyordu.

Aşağıda göreceğiniz fotoğrafların hepsi ilkler arasında, ilk renkli fotoğraf, ilk fotomontaj, ilk pozitif baskı fotoğraf, ilk kadın portresi gibi.

İyi seyirler..

Dünyanın bilinen ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras'ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826'da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine 'heliography' adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.
Dünyanın bilinen ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras’ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826’da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine ‘heliography’ adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.
Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor. Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından 1837'de bulunmuş.
Negatif kullanmadan direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor. Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından 1837’de bulunmuş.
Dünyanın bilinen en eski fotoğrafları
Bu fotoğraf Dorothy Catherine Draper’e ait. 1839’da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı. Fransız Louis Daguerre 1839’da Amerika’da bulunmuş. Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş.
Dünyanın bilinen en eski fotoğrafları
Dünyanın ilk fotomontajı… 1858’de Henry Peach Robinson, birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf oluşturmuş. Robinson’un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu kompozisyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi ‘Fading Away’.
Dünyanın bilinen en eski fotoğrafları
“Dünyanın ilk hareketli fotoğrafı” Fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. On iki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başarmış.
Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872' de çekilmiş. Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.
Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872′ de çekilmiş. Fotoğrafta Güney Fransa’dan bir görünüş bulunmakta.

YouTube Shorts

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.