Emin adımlarla müziğe yön veren ve iyi müzik dinleyicisinin yakından takip ettiği isim: Can Ozan

SofarSound İstanbul’da aldığı sahne ve Deniz Tekin ile yaptığı parçalarla tanınırlığı arttı şu an pek çok güzel ve akılda kalıcı şarkılarıyla kulaklarımızda yer eden isim oldu.

1-Can Ozan kendini kısa ve öz tanıt dersem ne dersin?

Ben Can Ozan müzik üreticisiyim 🙂

2-Can ve müzik ne zaman bir araya geldi?

2003 yılında evde duran klasik gitarı kurcalamamla başladı.

3-Günlük rutinlerin neler?

Gitar çalar birşeyler kaydederim. Arkadaşlarımla görüşürüm. Sosyal medyada vakit geçiririm tabiki :/ kitap okurum. Bilgisayarda altyapı falan uğraşırım. Arkadaşlarımın mixlerine bakarım.

Emin adımlarla müziğe yön veren ve iyi müzik dinleyicisinin yakından takip ettiği isim: Can Ozan

4-Müzik ne zaman ve nasıl meslek halini aldı?

Ben aslında Karabalık Sound PRoduction’da reklam, film, dizi ses efektleri yapıyordum. O sıralarda Deniz Tekin ile yaptığımız şarkılar beni ilk defa geniş bir kitleye duyurmaya başladı. Sonrasını ben devraldım ve elimden geldiğince üretip paylaştım. Şarkılarım dinlendikçe bu işten yaşayacak kadar para kazanmaya başladım ve işi bıraktım 😉

5-Ailenin yaptığın müziği anlaması ve bakışı nasıl?

Ailem tabi ilk başlarda asla para kazanamayacağımı düşünüyordu. İlk başlarda dediğimde 13 yaşımda :)). Çünkü ben o zamandan beri müzik yapacağımı söylüyordum, onlarda beni vazgeçirmeye çalışıyorlardı 🙂 Şimdi tabi bakış açıları çok değişti. :))

6-Son albümünden bahseder misin? Süreç nasıldı? Kimlerle çalıştın?

Deniz ve Damla ile şarkı yaptık. Geri kalan şarkılar baya yalnız bir süreç olarak işledi. Bir gitar ve vokal olarak kaydettim. Kendim mixledim ve internetten paylaştım. En son single ”Ön Koltuk”, Avrupa Müzik ile yaptık.

7-Müzik tarzını tanımlar mısın?

Hayır 🙂 Sen tanımla.

8-Parçalarında gitarın başrolde olduğunu biliyorum. Onun dışında kullandığın enstrumanlar nelerdir?

Piano çalıyorum ufak, beat yazıyorum bilgisayardan, elime geçen perküsyonları kaydetmeye çalışıyorum. Bazen bas gitar kaydediyorum.

9-Müzik piyasasında kendini nerede görüyorsun? Bulunduğun noktadan memnun musun?

Ben müzik yaparak geçinmekten aşırı mutluyum. Müzik piyasasında ait olduğum yerdeymişim gibi hissediyorum. Başka birşey hayal edemiyorum. Ama tabiki daha iyi işler yapmak için çabalıyorum, bunun da daha derin çalışmayla olabileceğini düşünüyorum.

Emin adımlarla müziğe yön veren ve iyi müzik dinleyicisinin yakından takip ettiği isim: Can Ozan

10-Gitar senin için en az telefon kadar hayatında baş köşede. Peki gitarda tercih ettiğin marka nedir? Şu gitar benim olmalı dediğin marka var mı?

İlk akustik gitarım Takamine’ydi. Sonra Taylor alabilme fırsatı buldum. Şimdi gözüm Martin’de 🙂 Elektro gitar olarak eski Amerikan Fender Telecaster’a hastayım.

11-Müzik yolunda sana eşlik eden düet yapan ve söz yazımında yanında olan müzisyenler kimler?

Sedef Sebüktekin, Nova Norda, Deniz Tekin, Damla Eker, Eda Sena Şenceylik, Kaan Arslan, Birkan Nasuhoğlu, Dilan Balkay, Emrecan Kiraz, Umut Döven, DKTT, Yiğit Seferoğlu, Ne Jupiter, Perdenin Ardındakiler, Ekin Beril, Ufuk Kevser, Zeynep Bastık… ve bu liste böyleee uzayıp gidecek inşallah.

12-Sözlerinde ilham kaynağın ya da dert olan şey ya da şeyler nelerdir?

Aşk, varoluş, ilişkiler, mutluluk, keyif, mizah, garip olaylar…vb.

13-Parçalarının sevilmesi ve sen söylerken eşlik edilmesi sana ne hissettiriyor? Birgün bu noktada olabileceğini düşünür müydün?

Çok hayal ettim ama hiç emin değildim.

14-”Ön Koltuk” parçana klip çektin ve olumlu tepkiler aldı. Bir klip daha görecek miyiz? Yoksa heyecanı yepyeni bir albüme mi saklıyoruz?

Bol bol klip göreceğiz bütçe ve planlamayı bekliyor hepsi. 🙂

15-Genç nesil şarkıcılar içinde kendini iyi gösteren de bir şarkıcısın. Ritimin bol ilerliyorsun. Bu ritime sadık kalmak için bir tavrın var mı?

Çevremde yaratıcı ve ilham verici insanlar tutmak. Kendi iç disiplinimi kurduğumu düşünüyorum. Bir işi yapmam gerekiyosa yapmak istemesem bile yaparım.

Emin adımlarla müziğe yön veren ve iyi müzik dinleyicisinin yakından takip ettiği isim: Can Ozan

16-Yeni düetler gelecek mi?

Elbette, bir iki hafta içinde Damla ile ‘Öyle Kolay Aşık Olmam (Akustik)’ çıkacak. Sonrasında Sedef ile ”Sıradan Hayat’ı” çıkaracağız. Sonrasında Eda Sena Şenceylik ile şarkımız çıkacak.

17-Sana ve müziklerine ulaşmak isteyenlerin sana ulaşacakları platformlar neler?

Bütün internetler, ama en çok spotify 🙂

Başarılı isim Can Ozan ile bu ikinci söyleşim oldu. Her söyleşide olumlu ve sıcak yaklaşan Can’a çok teşekkür ediyorum.

https://soundcloud.com/canozan
https://open.spotify.com/Canozan
https://www.instagram.com/canozano

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.