11. Engelsiz Filmler Festivali'nin Programı Açıklandı
11. Engelsiz Filmler Festivali'nin Programı Açıklandı

Engelsiz Filmler Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması’nda!

22 Mayıs 2024
Engelsiz Filmler Festivali 2024
Engelsiz Filmler Festivali 2024

7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali 2024 herkesin sinemaya erişimini mümkün kılıyor.

“Bir arada film izlemek mümkün” sloganıyla on iki yıldır sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, 7-13 Haziran tarihleri arasında Türkiye ve dünya sinemasının merakla beklenen yapımlarını erişilebilir olarak Ankaralı sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut salonlarında izleyicilerle buluşacak Engelsiz Filmler Festivali 2024,Türk Tuborg’un ana sponsorluğunda, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl Mete Gümürhan’ın Beraber, Aslı Özge’nin Kara Kutu, Büşra Bilginer’in Kıyıda, Aslıhan Ünaldı’nın Suyun Üstü ve Nehir Tuna’nın Yurt filmleri yer alıyor.

Yarışmanın jürisinde ise sinema yazarı Evrim Kaya, yönetmen Somnur Vardar ve akademisyen Ali Karadoğan bulunuyor.

Jüri üyeleri, kategorisini belirleyecekleribir ödülile birlikte En İyi Yönetmen ve Jüri ödüllerinin sahiplerini seçerken; Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini ise her yıl olduğu gibi gösterimler sonrası kullandıkları oylarla izleyiciler belirleyecek. Seyirciler oylarını Braille alfabesi ile basılan pusulalarla da kullanabilecekler. Ödül sahipleri 13 Haziran Perşembe saat 19:30’da Goethe-Institut’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 5 Film Yer Alıyor

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Mete Gümürhan’ın Rotterdam’da doğup büyümüş Zeki’nin, annesinin kaybı ve babasının Türkiye’ye taşınma kararıyla yaşadığı travmaya odaklandığı Beraber; Aslı Özge’ninbir apartman avlusunda sıkışıp kalan bina sakinleri arasındaki endişe ve korkuyu perdeye taşıdığı Kara Kutu; Büşra Bilginer’in kamerasını yıllar sonra bir araya gelen dört kız kardeşin hikâyelerine çevirdiği Kıyıda; Aslıhan Ünaldı’nın parçalanmış bir ailenin çıktıkları yelken yolculuğunda yeniden bağ kurma çabalarına odaklandığı Suyun Üstü; Nehir Tuna’nın 90’ların sonunda Türkiye’deki siyasi kutuplaşma ortamında 14 yaşındaki Ahmet’in yaşadıklarını perdeye taşıdığı Yurt olmak üzere 5 film yer alıyor.

Tüm Gösterimler Erişilebilir

Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm gösterimler, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile erişebilir olarak gerçekleşiyor. Gösterimlerin ardından film ekipleriyle yapılan söyleşilerde, atölye ve Ödül Töreni’nde işaret dili tercümesi yapılıyor. Çocuklar İçin ve Ayla Algan özel gösterimi dışındaki tüm gösterim ve etkinliklerde İngilizce çeviri de bulunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali 2024; Türk Tuborg, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Danimarka Büyükelçiliği, Goethe-Institut, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Büyükelçiliği, Belçika Büyükelçiliği, Sesli Betimleme Derneği, Turkcell Hayal Ortağım, Mülkiyeliler Birliği, Hop, WeWalk, NTV, Birgün Gazetesi, Altyazı Dergisi, Arka Pencere, Artdog İstanbul, Radyo Odtü, ab-ilan.com, artfulliving.com.tr, beyazperde.com, bianet.org, gazeteduvar.com.tr, lavarla.com, sadibey.com, sanatatak.com, sanatokur.com, t24.com.tr, Üretim Kaydı, Zula, Pint, Hezarfen, Şan İskender, Araftafaray’ın desteği ile gerçekleşiyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Zülfü Livaneli, Erdal Öz
Önceki

Zülfü Livaneli ve Erdal Öz’den: “Sazın Teli Koptu”

Hendeseli
Sonraki

Hendeseli Tasarım ve Sanat Topluluğu Üzerine Söyleşi

Kaçırmayın!

Çığlık

Chuck Palahniuk’tan Tüyler Ürperten Yeni Kitap: Çığlık

Yeraltı edebiyatının güçlü kalemi ve Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk’in
Büşra Üçler Dinç, Flora Sanat

“Baharın Gelişi” Adlı Karma Sergi Flora Sanat’ta

Küratörlüğünü Büşra Üçler Dinç’in yürüttüğü “Baharın Gelişi” adlı sergi 15