Aniden
Aniden (Defne Kayalar)

ANİDEN, 25 Mayıs’tan İtibaren Sadece MUBI’de

20 Mayıs 2024
Aniden
Aniden (Defne Kayalar)

Kalabalık içinde görünmez olup kendini aramanın ve özgürleşmenin hikayesi ANİDEN, 25 Mayıs’tan itibaren sadece MUBI’de.

Melisa Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı, dünya prömiyerini 35. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde, Avrupa prömiyerini ise Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştiren ANİDEN, koku alma duyusunu yitiren bir kadının kendini arama hikayesine odaklanıyor.

Uzun süredir Hamburg’da yaşayan Reyhan (Defne Kayalar), kocasının işi sebebiyle bir süreliğine İstanbul’a gelir. Geri dönmeye hazırlanırken, koku alamadığını fark eder. Bunun ciddi bir problem olabileceğini kabullenmek yerine, geçmişiyle yüzleşmeyi, şehrin içinde kendini aradığı bir yolculuğa çıkmayı tercih eder.

25 Mayıs’tan itibaren MUBI’de gösterime girecek ANİDEN’in oyuncu kadrosunda Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu ve Dilan Çiçek Deniz gibi güçlü isimler yer alıyor. Filmin yönetmeni Melisa Önel, ANİDEN ile ilgili şunları söylüyor: “Senaryo yazımı konusunda Feride Çiçekoğlu ile üçüncü ortaklığımızdayız. Karakterimiz Reyhan’ın ortadan kaybolmasının, hem toplumsal normların aşılması hem de failliği ve kadınlığı sorgulamanın bir yolu olduğunu düşündük. Senaryo üzerinde çalışırken, kadın arzusu açısından nelerin “uygun” sayıldığını irdeledik. Kadın olmanın, bencil olmanın, arzulamanın ve sokaklarda yürümenin anlamını sorguladık. Sokaklarda amaçsızca dolaşıp insanları izleyen biri olmak, kahramanımız Reyhan’ın kimliğini yeniden şekillendirebilir mi? Ona bir özgürleşme imkanı sunabilir mi?”

Aniden Fragman

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Dağınık Oda
Önceki

Sabri Safiye’nın Yeni Romanı “Dağınık Oda” Çıktı!

Herkes Her Yerde
Sonraki

“Herkes Her Yerde” Kitabı Raflarda Yerini Aldı!

Kaçırmayın!

Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi

“Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi” AKM’de

Türk Telekom, teknoloji alanındaki bilgi birikimini kültür-sanat alanına aktardığı ve

Portfolyo: Pınar Kuseyri

Küçük yaşlarda halı ve kilim motifleri çizmeye başladım. İlk ve