Esmaeil Rashavand’ın Eserleri Gama Gallery/42 Maslak’ta

Esmaeil Rashavand
Esmaeil Rashavand

Sanat alanında Türkiye’nin kültürler arası köprü görevini başarıyla yürüten çağdaş sanatın temsilcilerinden Gama Gallery, bu kez dünyaca ünlü İranlı kaligrafi sanatçısı Esmaeil Rashavand’ın eserlerini 17 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında 42 Maslak’ta sanatseverlerin izlenimine açıyor.

Modern kaligrafinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden ve yüzlerce sanatçı yetiştirerek 2019 yılında Türkiye’ye yerleşen Esmaeil Rashvand,’ın Türkiye’de açılan en önemli kişisel sergisi.

Çağdaş kaligrafinin usta sanatçısı eserlerinde; İnsanın, aşkın doğasını geleneksel hat formlarının gücüyle tuvale taşıyor. İran’da geçtiğimiz yüzyılda temelleri atılan ve modern kaligrafi olarak tanınan ‘Nakkaşihat’ akımının günümüzdeki öncü temsilcilerinden Rashavand, gücünü geleneksel kökenlerden alan, çağdaş tarzda yarattığı kişisel üslubuyla tuval resminin tıkanmışlığına yeni bir önerme sunuyor.

İnsanın aşkın doğasına fenomenolojik bir bakış sunan ve ‘aşk’ kavramını varlık bilimsel bir yaklaşımla inceleyen sanatçı, yarattığı özgün metotlarla Doğu Mistisizm’ine form ve süreç olarak eklemleniyor. Rashavand’ın resmi, kendini bir mantra gibi tekrarlayan, dönüşen, birbirini saklayan ve biçimsel olarak evrilerek insanın sınırsız doğasını tasvir etmeyi amaçlayan zengin biçimselliğiyle, geleneksel yazıyı hattan ayırarak; anlamı formun gücüne yüklüyor.

Kırk üç yıllık kariyerinde İran’dan İngiltere’ye; İtalya’dan Fransa’ya uzanan sergiler ve alanında kaleme aldığı referans yayınlarla Rashavand, izleyiciyi, Lascaux’tan günümüze insanın yeryüzündeki anlam arayışını, ilan edilenin aksine; formda gizli olanda aramaya çağırıyor.

Sanatçının Hat ve kaligrafiyle ilgili yazdığı kitaplar halen İran liselerinde okutulmanın yanı sıra sanat üniversitelerinin giriş sınavlarında referans kitap olarak gösteriliyor.

Şule Claire Altıntaş’ın sanatseverler ile buluşturduğu Esmaeil Rashvand’ın kişisel sergisi 17 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında, pazar hariç her gün saat 10:00-20:00 arası Gama Gallery 42 Maslak‘ta izlenebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar