Esra Karaduman’ın ‘‘Preasure’’ İsimli Sergisi Ferda Art Platform’da

Esra Karaduman’ın ‘‘Preasure’’ isimli ikinci solo sergisi 10 Ocak-3 Şubat 2024 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da izleyiciler ile buluşuyor.

Esra Karaduman, ‘‘Preasure’’
Esra Karaduman, ‘‘Preasure’’

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Geleneksel Sanatlar eğitimi alan Esra Karaduman eğitiminde minyatür sanatı üzerinde yoğunlaşmış olsa da minyatürden ödünç aldığı teknik bilgiyi güncel sanatın dili ile sentezleyerek kendine özgü melez eserler ortaya çıkarır. İngilizce’de baskı (pressure) ve zevk (pleasure) kelimelerinin karışımından oluşan ‘‘Preasure’’ ismini taşıyan sergi tıpkı sanatçının doğu ve batı sanatı arasında gezinen eserleri gibi iki kavramı da içinde barındırır. Şimdiye kadar üretmediği kadar büyük boyutlarda çalışan Esra Karaduman Ferda Art Platform’daki sergisinde hem kendisinin hem de disiplinler arası çalışmalarının sınırlarını zorluyor. Eserlerinde doğa, kadın ve cinsellik konularına değinen sanatçı kendi hayat hikayesi üzerinden yarattığı kırılgan olduğu kadar güçlü imgelerinin metaforik anlamları üzerinden nesne ve objelerin eşit derecede hikâyede görünür olduğu bir anlatı oluşturur. Sergide Esra Karaduman’ın kâğıt işlerinin yanı sıra cinsellikten ziyade daha çok tinsel bir erotizmi çağrıştıran murakka eserlerini de görmek mümkün.

Sergi metnini Zeynep Ugan’ın yazdığı ‘‘Preasure’’ isimli sergi 10 Ocak’ta Ferda Art Platform Ana Salon’da izleyiciler ile buluşuyor.


Ferda Art Platform

Teşvikiye Mah. Maçka cad. No:37 Kat:5 Ralli Apt, 34365 Şişli/İstanbul, Türkiye


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar