Evrim Özeskici, "Ben Kimim?"
Evrim Özeskici, "Ben Kimim?"

Evrim Özeskici “Ben Kimim?” Mira Koldaş Art Galeri’de

7 Ocak 2024
Evrim Özeskici, "Ben Kimim?"
Evrim Özeskici, “Ben Kimim?”

Sanatçı ve akademisyen Evrim Özeskici’nin “Ben Kimim?” isimli kişisel sergisi; kimliksiz ve kendi benliğini bulamamış bireylerin toplumda var olma çabasını ortaya koyuyor. Eserlerinin konusu bir pusula misali gideceği yönü arayan ve onsuz hayatın rotasını bulamayan bireylerin birer silüetini içeriyor. Ayrıca sergi topluma yönelik hem bir eleştiri getirmekte hem de kişilere yönelik bir farkındalık sağlamaktadır.

“Ben Kimim?” isimli resim sergisi 13-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Ankara’da Mira Koldaş Art Galeri’de ziyaretçileri ile buluşuyor.

Sergi Manifestosu: “Ben Kimim?”

“Ben Kimim?”, kimliksiz ve kendi benliğini bulamamış bireylerin toplumda var olma çabasının adıdır. Bir pusula misali gideceği yönü arayan ve onsuz hayatın rotasını bulamayan bireylerin birer silüetidir, bu resimler.

José Ortega y Gasset’ın şu sözlerini daima anımsarım: “Eğer yaşam denen şey, aslında insanoğlunun kendisini yollarını tanımadığı, içine nasıl düştüğünü, dışına nasıl çıkabileceğini bilmediği bir ortamda kaybolmuş bulması demek olmasaydı, düşünce varolmazdı ve insanın anlama aygıtı ya gelişemezdi ya da organizmanın dehlizlerinde körelip kalırdı”

Belki de insanın kimlik serüveninde kendinin kayboluşuna tanık olması kaçınılmazdır (!) Sergi topluma yönelik hem bir eleştiri getirmekte hem de kişilere yönelik bir farkındalık sağlamaktadır. Kim bilir, belki de bu kişiler çok yakınımızdadır.

Sanatçı ve Akademisyen
Evrim Özeskici

Evrim Özeskici

1984 yılında Çorum’da doğdu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Lisans (2007), Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı‘nda Yüksek Lisans (2010) eğitimini tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programı Resim Anasanat Dalı‘ndan (2017) mezun oldu. Özeskici resim yarışmalarından dört ödül aldı. İtalya’da “10. Scampia Sanat Sempozyumu”nda, Polonya’da “Malownicza Barbarka 2017” Uluslararası Resim Sempozyumu’nda, Letonya’da “Mark Rothko Sanat Merkezi”nde, İtalya’da “ISIA Faenza Istituto Superiore per le Industrie Artistiche Design Comunicazione Tasarım Akademisi”nde çalışmalar yaptı. Biri yurt dışında olmak üzere on altı kişisel sergi açtı. Üç yüze yakın ulusal ve uluslararası sergilere katıldı. Amerika, İspanya, Türkiye, Ukrayna, Sırbistan, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Finlandiya, Letonya, Romanya, Macaristan, İtalya ve Fransa‘da pek çok uluslararası sempozyum, bienal, workshop, kongre, seminer ve sergilere katıldı. Napoli Occhi Aperti Bienali Sanat Koleksiyonu, Fransa Boz’Art en Baz’Art Bienali Sanat Koleksiyonu, Letonya Mark Rothko Sanat Merkezi Kolekisyonu ve Amerika Box Heart Galeri Sanat Kolekisyonu, Amerika tAd Galeri Sanat Kolekisyonu’nda eserleri bulunmaktadır. 2020 yılında doçent ünvanını alan Özeskici, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü‘nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.


Mira Koldaş Art Galeri

Yıldızevler, Şht. Mustafa Doğan Cd No:41, 06550 Çankaya/Ankara, Türkiye

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Aşk Oyunu
Önceki

“Aşk Oyunu” 21 Ocak’ta Çevre Tiyatrosu’nda

Tulu Bayar, "İzler"
Sonraki

Tulu Bayar’ın “İzler” Sergisi Ferda Art Platform’da

Kaçırmayın!

Nehir Yıkık

Nehir Yıkık’ın Yeni Teklisi “Sokaklar” Yayında!

Alternatif sahnenin yeni isimlerinden Nehir Yıkık’ın son şarkısı “Sokaklar” Garaj
Gülsah Yavuz, İpek Yorulmaz - Mavi Müzikhol

“Mavi Müzikhol” 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Özel Gösterimi

Elçin Gürler’in yazdığı ve Muharrem Uğurlu’nun yönettiği Endless Art Taksim’in