Eva Koťátková Üzerine Eko-Feminist Bir Söyleşi

Eva Koťátková Üzerine Eko-Feminist Bir Söyleşi: “Gerçeklik Engel Olmadığında” 25 Mayıs’ta Arter’de

Gerçeklik Engel Olmadığında Söyleşisi, 25 Mayıs 2023
Gerçeklik Engel Olmadığında Söyleşisi, 25 Mayıs 2023

Eva Koťátková’nın Arter’de devam eden kişisel sergisi Bir Balıkmışım Bacakları Olan bağlamında düzenlenen “Gerçeklik Engel Olmadığında” başlıklı söyleşi, 25 Mayıs Perşembe akşamı 19:00’da Galeri 0’daki sergi alanında gerçekleşecek. Koťátková’nın sanat pratiğine odaklanan söyleşide, serginin küratörü Eda Berkmen ile küratör, yazar ve akademisyen Övül Ö. Durmuşoğlu sanatçının yapıtlarını eko-feminist bir bakış açısıyla ele alacaklar. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilir.

Eva Koťátková’nın Arter’in giriş kat galerisinde yer alan kişisel sergisi Bir Balıkmışım Bacakları Olan bağlamında düzenlenen “Gerçeklik Engel Olmadığında” başlıklı söyleşi, 25 Mayıs 2023 Perşembe akşamı saat 19:00’da sergi alanında gerçekleşecek. Etkinlik, Koťátková’nın sanat pratiği etrafında bir sohbet için serginin küratörü Eda Berkmen ile küratör, yazar ve akademisyen Övül Ö. Durmuşoğlu’nu bir araya getirecek. Arter Öğrenme Programı’nın yorumlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşi, serginin rüya, gündüzdüşü ve mutasyon kavramları etrafında yarattığı farklı oyun sahalarını, ‘güvenli alanlar’ı ve birlikte yaşama önerilerini inceleyerek sanatçının yapıtlarını eko-feminist bir bakış açısından ele alacak.

Eva Koťátková, Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinde bireylerin toplumsal yapılar içerisinde büründükleri rollerin ve bunların sisteme bağlı gerekçelerinin yanı sıra sanat eserlerinin sunumunu mümkün kılan kurumsal çerçeveleri irdeliyor. Dokunarak, içerisinde hareket ve hayal ederek keşfedilmek üzere bedenin bütününe hitap eden bir ortam olarak tahayyül edilen sergide Koťátková, bağ kurmanın ve paylaşmanın farklı yollarını bulmak amacıyla giriştiği ortak bir deneme sahası oluşturma çabasında ziyaretçileri yaratıcı birer işbirlikçi olarak konumlandırıyor. Her biri ayrı birer yapıt olarak da işleyen desenler, heykeller ve anlatılar, bu sürece evsahipliği yapmak, destek ve ilham vermek için bir araya geliyor.

“Gerçeklik Engel Olmadığında” başlıklı etkinliğe katılım ücretsiz olup kayıt gerektirmiyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar