“Falstaff” Operası, Sezonun Son Temsili ile Sahnedeydi

Falstaff Operası
Falstaff Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği, bir insanlık komedyası olan “Falstaff” operası, sezonun son temsili ile sahnedeydi. Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnelenen eser, bir kez daha seyircilerden büyük ilgi gördü.

Verdi, birçok dramatik ve trajik opera bestesinin ardından, bu gülünç, muzip ve nükteli opera eserini bestelerken büyük bir keyif aldığından bahsetmiştir. William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry” oyunlarından uyarlanarak hazırlanmış olan eserin, librettosu Arrigo Boito’ya ait.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Tolga Atalay Ün yönetti. İtalyanca seslendirilen eserin rejisörü Renato Bonajuto. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.

14.yy’da İngiltere’sinde geçen eserde, Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın, aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile başlayan zincirleme olaylar anlatılıyor. Bu insanlık komedyasında; aşk, para, hırs, entrikalar…kısaca tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın sonunda , budalalarla dolu olan bu dünyada, her şeyin bir şakadan ibaret olduğu vurgulanır.

Sezonda 3 temsil yapan “Falstaff” operasının temsillerinde rolleri; Işık Belen, Cengiz Sayın, Caner Akgün, Murat Güney, Alper Göçeri, Ufuk Toker, Berk Dalkılıç, Anıl Önder, Hazal Ata, Çağrı Köktekin, Bahadır Özkoca, Ali Haydar Taş, Şebnem Ağrıdağ Kışlalı, Dilruba Bilgi, Özgecan Gençer, Sevim Ateş, Deniz Likos, Barbora Hitay ve Elif Tuğba Tekışık üstlendi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar