Jakup Ferri
Jakup Ferri

Ferda Art Platform Jakup Ferri’nin Solo Sergisini Ağırlıyor

7 Eylül 2023
Jakup Ferri
Jakup Ferri

Ferda Art Platform’da 13 Eylül tarihinde açılacak olan “Funk Your Funk” isimli sergi Jakup Ferri‘nin son dönem üretimlerinden 59. Venedik Bienali Kosova Pavyonu, Manifesta 14 ve Kuntsmuseum Luzern’da gösterilmiş eserlerinden oluşan bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Çalışmalarına ve yaşamına Kosova ve Amsterdam’da devam eden sanatçı 9. İstanbul Bienali’nde de gösterilen video eserleri ile tanınsa da son dönem üretimlerinde tekstil ve dokuma işleri ile ön plana çıkıyor. Gündelik hayattan sahneleri şölensel ve masalsı bir üslupla yorumlayan sanatçının eserlerinde özellikle müzik, dans ve spor gibi temalar göze çarpıyor. Sanatçı eserlerinde bir dansçının ya da jimnastikçinin beden hareketlerini, havuz başında eğlenen insanların çeşitli hallerini, aile ve arkadaşlarla toplanılmış bir günü ya da hayvanlar, dünya dışı yaratıklar ve insanlar arasında neşeli bir ilişkiyi tasvir eden sahneleri detaylı çizimleriyle özenle kurguluyor. Çizimlerinde lineer bir perspektif yerine çoklu bir perspektif kullanan sanatçının oluştuğu sahnelerdeki karakterler her çizgisinde Ferri’nin özgün dilini aynı şekilde yansıtan bir evren yaratıyor. Sanatçının eskiz defterinde doğan bu hikayeler dokuma ve nakış işlerinde iş birliği yaptığı Arnavut kadın zanaatkârların ellerinde hayat buluyor. Sergide sanatçının tekstil ve nakış işlerinin yanı sıra tuval üzerine yağlı boya ve el dokuması halı eserlerini de görmek mümkün.

Gündelik hayatın renkli bir kutlamaya dönüştüğü “Funk Your Funk” Ferda Art Platform’da 13 Eylül – 14 Ekim 2023 tarihlerinde sanat severler ile buluşuyor.

Prishtina Art Academy ve Rijksakademie mezunu olan sanatçı 2006 yılında Museum of Contemporary Art (GfZK) Leipzig tarafından “The Future of Europe” ödülüne, 2008 yılında Amsterdam’da “the Buning Brongers Award” ödülüne ve 2003 yılında ise “the Muslim Mulliqi Prize and the Artists of Tomorrow Award” ödülüne layık görülmüştür.

Şu anda Bern’de Progr Art Center’da misafir sanatçı programına devam eden Jakup Ferri ISCP New York ve Kultur Kontakt Austria gibi dünyanın önde gelen misafir sanatçı programlarına katılmıştır.

Birçok özel koleksiyonun yanı sıra sanatçının eserleri Ludwig Museum ve Museum of Contemporary Art Budapest koleksiyonlarında yer almaktadır. Sanatçının katıldığı bienal ve grup sergilerinden bazıları; Venedik Bienali, İstanbul Bienali, Cetinje Bienali, Manifesta 14, Kunsthalle Fridericianum; De Appel Amsterdam; The National Gallery of Kosovo, Ljubljana Grafik Sanatları Bienali, The Centre for Historical Re-enactments, Johannesburg, South Africa, The Horse Hospital, London, De Hallen Haarlem, KW Institute for Contemporary Art Berlin…


Ferda Art Platform

Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye Şişli/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür
Önceki

Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür Sergisi Depo’da

“CUMHURİYET SERGİSİ”
Sonraki

İyilik İçin Sanat Derneği’nden “Cumhuriyet Sergisi” İçin Açık Çağrı

Kaçırmayın!

Metin Ertürk

Portfolyo: Metin Ertürk

2015 yılında Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun
Poor Things

KüçükÇiftlik Bahçe Sineması 2 Temmuz’da Başlıyor!

KüçükÇiftlik Park’ın kapıları bir kez daha sinemanın büyülü dünyasına açılıyor,