Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür
Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür

Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür Sergisi Depo’da

7 Eylül 2023
Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür
Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür

Depo, 12 Eylül – 8 Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin ilk dijital müzesi ve insan hakları arşivi Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş Bugündür, şimdiye kadar 12 Eylül Darbesi üzerine yapılmış en kapsamlı sergi olma niteliğini taşıyor.

Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin de sloganı olan “Geçmiş Bugündür” temasıyla açılan serginin ana çatısını müzenin dijital alandan fiziksel alana taşıdığı koleksiyonlar ile arşiv malzemesinden parçalar ve içerikler oluşturuyor. 1960-1991 arası döneme odaklanan ve 12 Eylül’den doğrudan etkilenmiş öznelerin kolektif katkılarıyla kurgulanan sergi, Bellek Müzesi koleksiyonları ile etkileşim içinde kolektif veya bireysel olarak üretilmiş sanat eserlerini; yazar, gazeteci ve araştırmacıların çalışmalarını da bir araya getiriyor.

Darbe sürecinde insanlığa karşı işlenen suçların kaydını tutarak hak ihlallerini görünür kılmayı amaçlayan Bellek Müzesi, 12 Eylül’den bugüne 43 yıldır devam eden adalet mücadeleleri ve geçmişle yüzleşme pratiklerine Sözlü Tarih, Dava Dosyaları, Bellek Nesneleri ve Adalet Arayışı koleksiyonlarını kapsayan bir insan hakları arşiviyle ışık tutuyor. Koleksiyonlarda; devrimci mücadelenin yükselişinden öğrenci hareketlerine, sendikal örgütlenmeden kadınların siyasi mücadelesine ve anti-faşist direnişe kadar birçok tanıklığın yanında darbenin kolektif belleği, askerî rejim ve hukuk sistemi, insan hakları ihlalleri, adalet mücadelesi, uluslararası dayanışma, cezasızlık, yüzleşme ve hesap sorma pratiklerine dair bilgiler de yer alıyor.

Bellek Müzesi’nin daimî koleksiyonlarında 235 dijital, 93 fiziki dava dosyası, binlerce sayfalık hukuki belge, 35 ayrı bağışçıdan edinilen 40 bin bellek nesnesi, 300 saati aşan 120 sözlü tarih kaydı, 518 fiziki belge, 65 gazete ve 150 kitap bulunuyor. Bellek Müzesi, çeşitli kurumlar, insan hakları örgütleri, hak savunucuları, hukukçular, tanıklar, akademisyenler ve yazarların katkılarıyla aşağıdan yukarıya bir tarih anlatımı, açık ve erişilebilir arşivler ve 12 Eylül’ün muhataplarının aktif katılımıyla yaratılacak dinamik bir süreci inşa etmeyi hedefliyor.

Geçmiş Bugündür sergisinin konseptini ve küratoryal çerçevesini Aylin Tekiner, Eylem Delikanlı ve Sevim Sancaktar; sergi tasarımını Karşılaşmalar’dan Sevim Sancaktar üstleniyor. Serginin yürütücülüğünü Research Institute on Turkey ile Demokrasi ve Bellek Araştırmaları Derneği yapıyor.

Sergiye eş zamanlı kamusal program:

12 Eylül Darbesi’nin Tarihsel ve Toplumsal Anlamı (Tarih Vakfı ile birlikte)
Doç. Dr. İsmet Akça
14 Eylül Perşembe, 19:00–20:30
Adres: Metro Han | Şahkulu Çukur, Erkanı Harp Sokak No:2 Beyoğlu, İstanbul

Evvel Zamanla Tanışmak / Otobiyografik Anlatı
Roza Erdem
19 Eylül Salı, 19:00–21:30
Adres
: Metro Han | Şahkulu Çukur, Erkanı Harp Sokak No:2 Beyoğlu, İstanbul

Türkiye’de Epistemik Yozlaşma ve Devlet Şiddetinde Toplumsal Suç Ortaklığı
Dr. Yeşim Yaprak Yıldız
23 Eylül Cumartesi, 16:00–18:00
Adres:
Metro Han | Şahkulu Çukur, Erkanı Harp Sokak No:2 Beyoğlu, İstanbul

Konuşmalar Türkçe gerçekleştirilecek olup katılım için kayıt gerekmemektedir.

Katkı sağlayanlar:

Yazılarıyla destek veren Gültan Kışanak ve Osman Kavala’nın yanısıra, Aylin Tekiner, Doğa Yirik, Gülçin Aksoy, Gülsün Karamustafa, Güneş Terkol, Nil Yalter, Özlem Sulak, Sevim Sancaktar ve Tan Oral sergiye eserleriyle katkı veriyor. Atölyelere ve içeriklere destek sunanlar arasında ise; Aybike Haydaroğlu, Berin Uyar, Burcu Ballıktaş Bingöllü, Bülent Aydın, Cemile Çakır, Cumartesi Anneleri/İnsanları, Deniz Erdem, Emel Ataktürk Sevimli, Eylem Delikanlı, Ezgi Bakçay, Ferhat Kentel, Feyyaz Yaman, Feza Kürkçüoğlu, Fikret Akovalı, Hafıza Merkezi / Hafıza ve Sanat Arşivi, Hüseyin Yavuz, Mustafa Yükselbaba, Nevzat Açan, Öncü Doğu Gürsoy, Özgül Akıncı, Filiz Fırtına, Nalan Yırtmaç, Özgür Sevgi Göral, Özlem Delikanlı, Tanıl Bora, Reyhan Yalçındağ Baydemir, S. Yalçınkaya, Sevgi Can Yağcı Aksel, Ülfet Taylı ve Ümide Çelik Aysu bulunuyor.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023
Önceki

Cem Güventürk’ün İlk Kişisel Sergisi HopeAlkazar’da

Jakup Ferri
Sonraki

Ferda Art Platform Jakup Ferri’nin Solo Sergisini Ağırlıyor

Kaçırmayın!

Emine Bostancı

Portfolyo: Emine Bostancı

Emine Bostancı, 1998 yılında Sinop’da doğmuştur. 2016 yılında Atatürk Anadolu

Portfolyo: Keçe Ali

Ressam Keçe Ali, 1982, Almanya–Stuttgart doğumludur. Küçük yaşlarda geldiği Ege’de