Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023
Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023

Cem Güventürk’ün İlk Kişisel Sergisi HopeAlkazar’da

7 Eylül 2023
Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023
Cem Güventürk, A Moment, Tuval üzeri Akrilik Boya, 100 x 70cm, 2023

Kısa ve derin hikâyeleriyle, metinle grafiğin, illüstrasyonla karikatürün, gündelik olanla derin tefekkür gerektirenin özgün bir bileşimini ortaya koyan Cem Güventürk’ün ilk kişisel sergisi 16 Eylül’de HopeAlkazar’da açılıyor!

KENDİME ULAŞACAĞIM AMA HANGİ YOLDAN? | I WILL REACH MYSELF BUT FROM WHICH WAY?

İnsan, modern dünya içinde çeşitli yollar üzerinden arzularına, hedeflerine, tutkularına kısacası özünde otantik kendine ulaşmaya çalışır. Bunu bazen bir yoga matında rahatlamaya çalışırken, bazen bir metro istasyonunda beklerken, bazen boş bir duvara bakarken ama en çok da kendini yakaladığı o mikro şaşkınlık anlarında fark eder ve yakalamaya çalışır ve bazen de bırakır.

Kendini gerçekleştirme hallerinde, öze ulaşma çabası hayatın en çok çözümlenmek istenen parametreleri içinde ne pahasına olursa uğraş verilen birincil amaçlarından biri. Dünyanın gailesinden, şehirlerin kalabalığından, insanların ve düşünce yumaklarının baskısından sıyrıldığımız; kendimizle, zihnimizle baş başa kaldığımız an, sanatsal bir deneyim anından başkası olamazdı. İşte bu noktada Güventürk yazı ve resmi bir araya getirdiği üslubunda; izleyiciye bazen bir sorgulama, bazen bir gülümsetme bazen de kendini bulma-kaybetme deneyimi sunma arzusuyla yola çıkıyor.

Schopenhauer’in bu sözü tam da bizi sergi ismine sürüklüyor ‘İnsan arzu ettiği gibi yaşayabilir ama arzu ettiği gibi arzu edemez.’

Güventürk bir sanatçı olarak sanatın yegane amaçlarından birinin işaret etmek olduğunu düşünüyor ve hep birlikte bizi kendimize ulaşmaya gayret ettiğimiz o yolda; kendimizi kaybetmemizi, arayışımızı, buluşumuzu ve değişimimizi kendine has üslubuyla işaret ediyor.

Küratörlüğünü Banu Seyhan’ın üstlendiği ‘Kendime Ulaşacağım ama Hangi Yoldan?’ Cem Güventürk’ün ilk kişisel sergisi olarak 16 Eylül – 30 Ekim 2023 tarihleri arasında HopeAlkazar’da.


HopeAlkazar

Kuloğlu, İstiklal Cd., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Pelin Ateş

Marmara Üniversitesi’nde Radyo Sinema Televizyon eğitimi alan Pelin Ateş, 2012 yılından beri kültür – sanat, mekan, moda, kozmetik ve turizm alanlarında iletişim danışmanlığı yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Galeri 77 "Sonsuz Döngü" Sergisi Casa dell’Arte Bodrum’da
Önceki

Galeri 77 “Sonsuz Döngü” Sergisi Casa dell’Arte Bodrum’da

Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür
Sonraki

Bellek Müzesi’nin Geçmiş Bugündür Sergisi Depo’da

Kaçırmayın!

Bruce Dickinson - The Mandrake Project

Bruce Dickinson 19 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’a Geliyor!

Vizyoner, girişimci, radyo yapımcısı, yazar, pilot, işadamı, eskrimci ve dünyanın
Troya Film Platform

İlyada Kurmaca Film Pitching Lab. için Başvurular Başladı!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile Troya Kültür Sanat