Festivallerden 22 Ödülle Dönen “Okul Tıraşı” 18 Mart’ta Vizyonda!

Yarıştığı ulusal ve uluslararası festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren “Okul Tıraşı”, şimdi de sinemaseverlerle buluşuyor. Ödüllü yönetmen Ferit Karahan imzalı film 18 Mart’ta sinemalarda!

Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi “Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un dokunaklı hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Ferit Karahan
Ferit Karahan

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu “Okul Tıraşı”nın yapımcılığını Kanat Doğramacı üstleniyor. Karahan’ın kendi hayatından izler de barındıran filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor. “Okul Tıraşı”nın kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı olan, dağıtımcılığını CGV Mars Dağıtım’ın üstlendiği “Okul Tıraşı” sinemalarda!

Okul Tıraşı
Okul Tıraşı

ÖDÜLLER

71. Berlin Uluslararası Film Festivali (Dünya prömiyeri) – FIPRESCI Ödülü
38. Uluslararası Fecr Film Festivali – En İyi Senaryo Ödülü
36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE – En İyi Film, En İyi Seyirci Ödülü
28. Avrupa Film Festivali Palić – En İyi Yönetmen Ödülü
11. Atlántida Film Festivali – Eleştirmenler Ödülü
17. Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü
37. Hayfa Uluslararası Film Festivali – Jüri Özel Ödülü
2021. Chicago Uluslararası Film Festivali – En İyi Film Ödülü (Golden Hugo)
2021. Duhok Uluslararası Film Festivali – En İyi Kürtçe Senaryo Ödülü
2021. İsfahan Uluslararası Çocuklar ve Genç Yetişkinler İçin Film Festivali – Onur Ödülü
2021. Lizbon ve Estoril Film Festivali – Özel İlgi Ödülü
2021. Ourense Bağımsız Film Festivali – “Carlos Velo” Ödülü
28. Sarajevo Film Festivali – Seyirci Ödülü
58. Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu Ödülü
32. Ankara Uluslararası Film Festivali – En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü
9. Boğaziçi Film Festivali – En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu Ödülü

“Okul Tıraşı” Hakkında

“Okul Tıraşı”; ilk filmi “Cennetten Kovulmak” ile 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Jüri Özel ödülleri de dahil olmak üzere festivallerden birçok ödül kazanan Ferit Karahan’ın yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj filmi. Henüz yapım aşamasında Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Romanya CNC’den yapım desteği alan film, aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan araştırma geliştirme desteği ve Antalya Film Forum’dan Pitching Ödülü de almaya hak kazandı. “Okul Tıraşı”, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali / Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında ise First Cut+ Özel Ödülü’nü kazandı. Yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği filmin çekimleri, 2019’un ilk aylarında Van’ın Bahçesaray ilçesinde gerçekleşti.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar