Fişekhane Şubat 2023 Etkinlik ProgramıFişekhane Ana Tiyatro Sahnesi
Fişekhane Ana Tiyatro Sahnesi

Kış döneminde de dopdolu kültür sanat içerikleri ile tarihi atmosferinde ziyaretçilerini ağırlayan Fişekhane, Şubat ayında hem çocuklara hem de yetişkinlere harika zamanlar vadediyor. Sömestirda çocukları eğitici, öğretici ve eğlenceli tiyatro oyunları ve festivallerde buluştururken, yetişkinler de yine kültür sanat etkinliklerinde bir araya gelecek.

Tiyatro oyunları, sinema gösterimleri, konserler, birbirinden özel etkinlikler ve şef restoranları ile İstanbul’un en önemli kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşam merkezlerinden biri haline gelen Fişekhane, Şubat ayında hem çocuklara hem de yetişkinlere özel hazırlanan kültür, sanat ve eğlence içerikleri ile misafirlerini bekliyor. Çocuklar çocuk tiyatroları ve festivaller ile hem eğlenip hem öğrenirken, yetişkinler de festival, konser ve tiyatro oyunları ile bir araya gelecek.

Sömestira Art&Kids Fest ve Çocuk Tiyatroları

3-4-5 Şubat tarihlerinde resimden müziğe, seramikten dramaya, dijital sanatlara kadar geniş yelpazede bir içerik sunacak olan Art&Kids Fest dopdolu içeriğiyle Fişekhane’de olacak. Özgüveni yüksek ve topluma faydalı bireyler yetiştirilmesi amaçlanarak tasarlanan; kitlesel resim atölyesi, fotoğrafçılık atölyesi, yenilebilir malzemelerden oyun hamuru yapma atölyesi, kil seramik atölyesi, mimari tasarım atölyeleri, tasarım ve stop motion atölyeleri ile çocukların el becerileri ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor. Sanatın herhangi bir dalı ile uğraşmakta olan çocuklar festivalde konusunun uzmanı sanatçılar ile buluşup, birebir zaman geçirme fırsatı yakalayacaklar.

Çocuklara yepyeni dünyaların kapılarını aralayan, eğlenirken de eğiten ve öğreten tiyatro seçkisi de sömestirda Fişekhane’de olacak. Gökkuşağının Altında, Burnunu Kaybeden Palyaço, Papagenolar, Kırmızı Pabuçlar, Kurbağa Prens ve Kırmızı Başlıklı Kız tiyatroları minik izleyenlerle yine Fişekhane’de buluşacak.

Konserler

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Avusturya, Almanya ve Slovenya’da düzenlenen ulusal ve uluslararası çok sayıda festival ve konserlere katılan, Moskova Devlet Senfoni Orkestrası, Samara Filarmoni Orkestrası, Ukrayna Ulusal Filarmoni Orkestrası ve ülkemizin önde gelen orkestraları ile solist olarak pek çok konser veren Gökhan Aybulus 1 Şubat’ta Fişekhane Ana Sahne’de dinleyicileri ile buluşuyor.

Müzik yolculuğuna Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Zöhrab Adıgüzelzade ve Ferit Adıgüzelzade ile başlayan Aybulus, 2000 yılında, Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarını kazanarak, Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Prof. Naum Shtarkman’ın sınıfına kabul edildi. 2006 yılında başarıyla mezun olan sanatçı bu süre içinde Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı ve Garanti Bankası Moskova’nın desteğini aldı. Naum Shtarkman, Natalia Gutman, Nikolai Lugansky ve Dora Schwarzberg gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle konserler vererek büyük beğeni toplayan sanatçı 1 Şubat’ta Fişekhane’de sahne alacak.

Fişekhane’de dinleyenleri ile buluşacak olan bir diğer grup ise Barcelona Guitar Trio& Dance.

Uluslararası övgüyle tanınmış üç müzisyen Manuel Gonzalez, Xavier Coll ve Luis Robisco, gitarlarını İspanya’daki en parlak Flamenko dansçısı çiftlerinden biri olan Carolina Morgado ve Jose Manuel Alvarez ve en olağanüstü İspanyol vurmalı çalgılardan biri olan Paquito Escudero ile bir araya getiriyor. Manuel de Falla, Federico García Lorca, Chick Corea ve Paco de Lucía gibi bestecilerin eserlerini içeren ve dünyanın dört bir yanından binlerce insan tarafından alkışlanan gösteri 25 Şubat tarihinde Fişekhane Ana Sahne’de.

Şubat’ta Tiyatroda Prömiyer Oyunlar ve Sergi

Datça’da hiçliğin ortasında bir çiftlik evi… Vazgeçmiş bir baba, çabalayan bir oğul ve yorgun bir sevgili… Yılın en sıcak günü… Levent Can, Hande Doğandemir ve Aytaç Şaşmaz’ı tiyatro sahnesinde buluşturan “Eksik” oyunu için geri sayım başladı! Aksel Bonfil’in yazıp yönettiği “Eksik”in provaları devam ederken ekip, seyirciyle buluşmak için gün sayıyor. Annesinin komada olduğunu haber vermek için yanında kız arkadaşıyla birlikte, babasının Datça’daki çiftlik evine giden Metin’in burada yaşadığı yüzleşmeleri, aile içi hesaplaşmaları ve açığa çıkan sırları sahneye taşıyan “Eksik”, 16 Şubatta Fişekhane’de.

En iyi tiyatro oyunu dalında Edgar Ödüllü, Broadway’deki en uzun soluklu gerilim-komedi tiyatro oyunu rekorunu hala elinde tutan efsane oyun “Deathtrap” Ölüm Tuzağı ismiyle Gate Production yapımı olarak 18 Şubatta Fişekane sahne sahnesinde… Kusursuz kurguya sahip oyunun Türkiye’ deki kadrosunu usta isimler; Metin Coşkun, Mine Tüfekçioğlu, Ayşe Kökçü, genç ve başarılı oyuncular Mertkan Erkan, Adem Tosun oluşturuyor.

İki Promiyer oyun dışında Fişekhane’nin zengin tiyatro takvimi, Şubat ayında yine dopdolu. Sezon boyunca Fişekhane sahnesinde olan ve Zerrin Tekindor’un sahnede devleştiği “Toz” oyunu, Fransız yazar Floran Zeller’in yazdığı Defne Kayalar ve Engin Hepileri’nin sahnede buluştuğu “Anne”, modern meddah Sunay Akın’ın yeni gösterisi “Sunay Akın ile Yüz Yüze”, dram ile durum komedisini harmanlayan; aileye, aşka ve dostluğa dair içimizden keyifli, kara komedi tiyatro oyunu “Sır” ve Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunu “İmparator” Şubat ayında Fişekhane’de seyirci ile buluşacak.

Fişekhane’de yer alan ve Contemporary İstanbul Vakfı’nın ilk ve tek kalıcı sanat galerisi olan Cocoon’da ise Ocak ayında açılan dijital sergi “Seçici İletken” 12 Marta kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir