Fotoğrafçı Metin Sel ile söyleşi

METİN SEL
METİN SEL

Aldığı eğitimler sonucu çok hızlı bir ilerleme kaydeden ve 1 sene gibi kısa sürede fotoğraf kalitesini sergi düzeyine yükselten sevgili Metin Sel ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Önce kısaca sizi tanımak, tanıtmak isterim. Kimdir Metin Sel?

Merhabalar, 1974 İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. 2015 yılında Mali Müşavir oldum. Şu anda özel bir şirkette maliyet muhasebesi yapmaktayım.

METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER
METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER

Nereden çıktı fotoğraf merakı? Sizi bu yola ne itti?

Bir yıl önce İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında İFSAK’ın ( İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ) verdiği seminere katılarak başladı fotoğrafa olan ilgim. Yaptığım iş sürekli evraklar ve mevzuatlar ile ilgili olduğu için sıkıcı ve tekdüze bir hal alabiliyor. Fotoğraf ile hayatımı renklendirmek istedim.

Geç mi kaldım, başarır mıyım gibi kaygılarınız oldu mu?

Aslında hiç geç kaldığımı düşünmedim. Daha önce bir arkadaşımdan Susan Santog’ un “Fotoğraf geçmiş yılların ve deneyimlerin hiç bir öneminin olmadığı tek sanat dalıdır” sözünü duymuştum. Bu sözde benim cesaretimi arttırdı.

İFSAK size neler kattı? Hangi eğitimleri aldınız? Oradaki ortamdan ve size kazandırdıklarından biraz bahsetmek ister misiniz?

İFSAK’ın fotoğraf hayatıma çok önemli katkıları olduğunu söyleyebilirim. Temel fotoğraf eğitimini aldıktan sonra İFSAK bizi bırakmadı. Çok tecrübeli danışman hocaları ile tamamen gönüllü olarak ücretsiz proje grubuna aldı. 1 yıldır bu proje için çalışıyoruz. 15 günde bir toplantılarımız var orada fotoğraflarımız değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler sonucunda daha iyi nasıl fotoğraf çekebileceğimizi öğreniyoruz. Bunun dışında İFSAK’ta “Doğal Işıkta Portre” Semineri, “Fotoğrafta Grafik Yapı Işık ve Gölge” Seminerlerine katıldım. Ayrıca Sokak Fotoğrafçılığı grubundayım.

METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER
METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER

Umarım yolunuz uzun ve başarı dolu olsun. Peki çıktığınız bu fotoğraf yolunda hedefiniz ne?

Aslında fotoğraf çekmeyi sadece hobi olarak yani keyif duymak için yapıyorum ve hiç bir zaman bu işin ticari kısmına girmeyi düşünmüyorum. İnsanları etkileyen fotoğraflar çekmek istiyorum. Sadece bakıp geçilen değil de uzun süre baktıran fotoğraflar çekmek istiyorum. Yani herhangi bir ödül almak ve bu işten para kazanmak gibi bir hedefim yok. Ama ileriki zamanlardan kişisel bir sergim olmasını çok isterim.

Ne fotoğraflamayı seviyorsunuz, neden?

Fotoğraflarımın içlerinde hikayeler olmasını çok istiyorum. Yaşlı bir kadının sevinci, küçük bir çocuğun oynadığı oyunu kaybetmesindeki hüznü, genç bir insanın heyecanını, çoğu kişi için ufacık bir şey olacak bir şey için duyulan mutluluk ifadesini, bir yere yetişmek için duyulan telaşı, kısacası hayatın anlarını çekmeyi seviyorum. Fotoğraflarım bakan kişilere bir şeyler hissettirmesini istiyorum.

METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER
METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER

Sokak fotoğrafçılığı size ne ifade ediyor?

Sokak fotoğrafçılığı bana doğallığı ifade ediyor. İnsanları yada başka canlıların o an ki doğal hallerini fotoğraflamak. Ayrıca bir belge niteliği de taşıyor. Birkaç ay önce çektiğiniz bir sokakta artık o evin yada bir ağacın olmaması, daha önce çekilen fotoğrafta geçmişte orada başka bir hayat yaşandığını belgeliyor.

Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsunuz? Neden?

Canon 6d Mark 2 kullanıyorum. Aslında çok önemli bir nedeni yok dayanıklı bir makina olması ve o anki şartlarda alabileceğim en iyi makina olması nedeni ile o makinayı kullanıyorum.

Ekipman çantanızda neler var?

Çok fazla ekipmanım yok 24-70 mm lensim var. Onun haricinde bu lens için UV, Polarize ve ND filtrelerim var. Yatırım önceliğimi eğitimlere verdim. Önümüzdeki süreçte çok daha iyi fotoğraf çektiğimde farklı lenslere yatırım yapabilirim.

İleride mutlaka edinmek istediğiniz fotoğraf makinesi ve lensler hangileri?

Fotoğraf makinemden şu an için çok memnunum. Belki ileriki zamanda küçük olması ve insanların sokakta çok fazla dikkatini çekmemesi için aynasız bir makine alabilirim. Lens olarakta geniş açı bir lens ve daha iyi portre çekebilmek için 85 mm lens alabilirim.

Çok etkilendiğiniz 5 fotoğrafçı sayın desem?

Sabit Kalfagil
Steve Mc Curry
Vivian Maier
Stanco Abadzic
Sadık Üçok

METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER
METİN SEL FOTOĞRAFLARINDAN SEÇMELER

Bu soruyu tüm söyleşilerde sormaya gayret ediyorum, sizce fotoğraf sanat mıdır?

Benim için sanat kavramı yaratıcılık demektir. Eğer fotoğrafçı çektiği fotoğrafa yaratıcılık kattı ise sanat olarak değerlendirebilirim. Yoksa sadece duran birini çekmek sanat olmamalı.

Bir serginiz olacak biliyorum siz duyurmuş olun lütfen. Hangi kapsamda, nerede ve ne zaman görülebilecek fotoğraflarınız?

Serginin konusu “Şehirde İnsan Halleri” . Sergi İFSAK bünyesinde yapılacak ve 7 Eylül günü İFSAK’ ın sergi salonunda olacak. Hatta aynı gün İFSAK’ ın sezon açılışı sergisi olacak. Sergide İFSAK temel fotoğraf eğitimine birlikte katıldığım 14 arkadaşımın fotoğrafları da olacak. Zamanı olan tüm fotoğraf severleri sergimize bekliyorum

İşlerinizi takip etmek isteyenler size nereden ulaşabilirler?

Instagram hesabım var: @metinsel24

Bu harika söyleşi ve samimiyeti için Metin Sel‘e teşekkür ederim. Farklı söyleşilerde buluşmak dileğiyle..

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.