Galeri Siyah Beyaz
Galeri Siyah Beyaz

Galeri Siyah Beyaz’ın 40. Yıl Sezonuna Özel Sergiler

4 Eylül 2023
Galeri Siyah Beyaz
Galeri Siyah Beyaz

1984 yılının Şubat ayından bu yana içerisinde birçok sanatçı, sergi ve yapıtın yanı sıra her biri ayrı değerde an, anı, kişi ve hikâye biriktiren Galeri Siyah Beyaz, 2023-2024 sezonu itibariyle 40. yılını kutluyor. Etimolojik, sosyolojik, tarihsel, mitolojik olarak farklı temsilleri olan kırk, sayı olarak en yalın haliyle çokluk ifade eder. Bu çokluk, Galeri Siyah Beyaz’ın kırk yıl boyunca aynı lokasyonda ve çeşitli içeriklerle devam eden sürecinin bir temsili olur.

Siyah Beyaz için kolektif çalışma hali gündelik yaşamın içinden gelen doğal bir durumdur. Bu, bir taraftan üretimi diğer taraftan da yaşamı temsil eder. Sanat üretiminde kolektif çalışma pratiğinin malzemeden nakliyeye kadar çok çeşitli kombinasyonları ve ilişkileri vardır. Sanatçısı, izleyicisi, küratörü, mekânı ile sanat, kendi içinde farklı ortaklaşmalar içerir. Burada en görünür ve duyulur olanı ise sanatçıların birlikte çalışma pratiğidir. İki sanatçının bir araya gelişindeki dinamikler tarih boyunca pek çok değişkene sahiptir. Çocukluk arkadaşlığından okul arkadaşlığına, aynı atölyeyi paylaşmaktan aynı evi ya da yaşamı paylaşmaya kadar giden birçok farklı bir araya gelişler vardır.

Galeri Siyah Beyaz’ın İsmini Aldığı Şömine
Galeri Siyah Beyaz’ın İsmini Aldığı Şömine

Galeri Siyah Beyaz’ın kırkıncı yılında gerçekleşecek olan birlikte üretme pratiği ise tüm bunlardan daha farklı bir yerde durur. Sezon boyunca devam edecek olan sergiler, sanatçı eşleşmelerinden oluşuyor. Bu sergilerin üretim sürecinde eşleşen her iki sanatçı, zamanlarını ve mekanlarını birbirleri ile paylaşıyor. Tüm bu paylaşımlar, eşleşen sanatçıların imgeleri, renkleri, malzemeleri ve kelimeleri üzerinden ortak bir üretim olarak izleyici ile buluşuyor. Bu ortak çalışmaların oluşturduğu düşünsel ve fiziksel bir aradalık farklı ilişkilenmeleri de beraberinde getiriyor. İlk günden bu yana galerinin her anına tanıklık eden kuşaktan galeriye henüz dahil olan genç sanatçılara kadar farklı eşleşmelerin yer aldığı 40. yıl, yeni karşılaşmaların ve hikayelerin başlangıcı oluyor.

2023-2024 sezonunda birlikte üreten sanatçıların sergileri, belirtilen tarihlerde Galeri Siyah Beyaz’da görülebilir.

Sinan Logie – Hayri Şengün 22 Eylül – 21 Ekim 2023
Ebru Döşekçi – Seçkin Pirim 27 Ekim – 25 Kasım 2023
Yılmaz Aysan – Ela Cindoruk 1 Aralık – 30 Aralık 2023
Alev Ermiş Mavitan – Bihrat Mavitan 5 Ocak – 3 Şubat 2024
Günnur Özsoy – Nevzat Sayın 9 Şubat – 2 Mart 2024
Ardan Özmenoğlu – Gökhan Tüfekçi 22 Mart – 27 Nisan 2024
Ali Kotan – Murathan Özbek 3 Mayıs – 1 Haziran 2024


Galeri Siyah Beyaz

Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı, Ankara

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Hüseyin Bahri Alptekin, 'H-faktörü: Misafirperverlik/Husumet', 2003-2007, Otel tabelası, 37 x 65 x 18 cm, Ed. 3/3 + 1 AP. Sanatçının varisleri ve Galerist'in izniyle.
Önceki

‘Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikayeden Kesitler’ Sergisi

Atelier'in Yeni Sergisi 8 Eylül'de Açılıyor
Sonraki

Atelier’in Yeni Sergisi 8 Eylül’de Açılıyor

Kaçırmayın!

Halil Altındere, Siha Halı 1, 2023, 190 x 280cm

Halil Altındere “A Brief History of My Last Three Years” Sergisi

Pilot Galeri, 23 Kasım 2023 – 13 Ocak 2024 tarihleri
İstanbul Sinema Müzesi "Gülyabani ile Renkli Dünyalar Yolculuk" Atölye

İstanbul Sinema Müzesi’nde Çocuk Atölyeleri

200 yıla yaklaşan barok mimarisiyle dikkati çeken, Avrupa Müze Forumu