Hüseyin Bahri Alptekin, 'H-faktörü: Misafirperverlik/Husumet', 2003-2007, Otel tabelası, 37 x 65 x 18 cm, Ed. 3/3 + 1 AP. Sanatçının varisleri ve Galerist'in izniyle.
Hüseyin Bahri Alptekin, 'H-faktörü: Misafirperverlik/Husumet', 2003-2007, Otel tabelası, 37 x 65 x 18 cm, Ed. 3/3 + 1 AP. Sanatçının varisleri ve Galerist'in izniyle.

‘Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikayeden Kesitler’ Sergisi

3 Eylül 2023
Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikayeden Kesitler sergi afişi
“Dostlar Arasında: Uzun Bir Hikayeden Kesitler” Sergi Afişi

Galerist, 2020 yılında temsil etmeye başladığı Hüseyin Bahri Alptekin’in galerideki ilk sergisi ‘Dostlar Arasında:Uzun Bir Hikayeden Kesitler’e 11 Eylül – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Hüseyin Bahri Alptekin gibi gündelik hayattan beslenen, ortaya çıkan eserden daha çok onu meydana getiren sürece önem veren bir sanatçının bu sergisi de kendisinin hayatı yaşayış şekli, eserleri, hocalığı, seyahatleri, diğer sanatçılarla iş birlikleri, dostları bir araya getirişi ile tüm bunların etkileri üzerine kurgulanıyor.

Bu fikirden yola çıkarak sergide, Hüseyin Bahri Alptekin’in yanı sıra Can Altay, Thomas Büsch, Tunç Ali Çam, Grip-in, Ayhan Hacıfazlıoğlu, Minna Henriksson & Staffan Jofjell, Şirin İskit, Emre Koyuncuoğlu, Michael Morris, Serkan Özkaya, Camila Rocha, Vahit Tuna ve Nalan Yırtmaç’ın eserleri bir araya geliyor.

Alptekin beraber çalışma ve kolektif üretimlerle ilgileniyordu ve yıllar içinde birden çok sanatçı kolektifinin kurulmasına da öncülük etti. Bu sergide yer alan eserlerin birçoğu o dönemi farklı noktalardan bugüne taşıyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Pelin Uran’ın değişiyle; Sanat hayatının tamamında yaptığı işleri felsefi temele oturtmuş, herkesin hayatının bir döneminde felsefe okuması gerektiğine inanan Alptekin’in, hayatta bırakacağı izi de düşünmüş olması; ürettiği her işte, düşündüğü her kavramda iz bırakma arzusunun tesiri hissediliyor. Sergi, sanatçının ölümünden 15 yıl sonra bu izleri takip etmek açısından da önemli.

Emre Koyuncuğlu’nun 11 Eylül, Pazartesi günü gerçekleştireceği performans ile açılacak olan ‘Dostlar Arasında’ (Uzun Bir Hikayeden Kesitler) başlıklı sergi, 28 Ekim 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.


Galerist

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:1 No. 67, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Selût
Önceki

Selût’ün Yeni Teklisi “Dünyanın Kalanı” Yayında!

Galeri Siyah Beyaz
Sonraki

Galeri Siyah Beyaz’ın 40. Yıl Sezonuna Özel Sergiler

Kaçırmayın!

Performans Ekolojileri: Feminist, Dekolonyal ve Kuir Dramaturgiler

Kaş Tiyatro Günleri ekibi ve CultureCivic destekli Açık Alan projesi
Ayşe Topçuoğulları

Portfolyo: Ayşe Topçuoğulları

Ayşe Topçuoğulları, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü