Gençler İçin Stop-Motion Animasyon Atölyesi Filmleri Yayında

Gençler İçin Stop-Motion Animasyon Atölyesi Filmleri Yayında


İKSV Alt Kat ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle 14-18 yaş arası gençlere yönelik düzenlenen stop-motion animasyon atölyesi sona erdi. Mart-Haziran 2021 döneminde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen atölyede stop-motion tekniğiyle üretilen kısa animasyon filmler, bu yıl 40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali’nin sosyal medya kanalları ile İKSV YouTube kanalında yayında!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde, kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat, İstanbul Film Festivali işbirliği ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin desteğiyle, 14-18 yaş arası gençlere yönelik gerçekleştirdiği stop-motion animasyon atölyesi Haziran ayında tamamlandı. Belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu’nun yürüttüğü atölye, gençlerin animasyon film yapım süreçleriyle tanışmasına ve stop-motion tekniğiyle kısa filmler üretmelerine olanak sağladı.

Atölye, Mart-Nisan-Mayıs ayları boyunca 4’er haftalık 3 farklı dönemde Zoom üzerinden gerçekleşti. Her dönemde 15 katılımcı olmak üzere 14-18 yaşlarında toplam 45 katılımcı atölyede yer aldı. Katılımcılar atölye süreci sonunda katılım belgesi aldılar.

Tüm Türkiye’den 45 gencin katılımıyla gerçekleştirilen atölyeler sonunda üretilen filmlerin ilk gösterimi 22 Haziran akşamı İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, yönetmen Tolga Karaçelik’in konuk olduğu çevrimiçi bir galada gerçekleşti. Atölyeye katılan gençler, iklim krizi ve ekolojik farkındalığı odağına alan, farklı malzeme ve tekniklerle ürettikleri stop-motion animasyon kısa filmleriyle, “Yarın Nasıl Bir Dünyaya Uyanacağız?” sorusuna yanıt aradı. Galada gösterilen filmler şimdi İKSV YouTube kanalında yayında!

İKSV YouTube Stop Motion Filmleri:
Bölüm 1
Bölüm 2

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.