E.T.A. Hoffmann
E.T.A. Hoffmann

Gotik Edebiyatın Usta Kalemi Hoffmann’dan, Matmazel De Scudéry

31 Mayıs 2024
E.T.A. Hoffmann
E.T.A. Hoffmann

E.T.A. Hoffmann’ın başta Edgar Allan Poe olmak üzere birçok yazara ilham veren çok katmanlı kitabı, Matmazel de Scudéry, Can Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor.

Hoffmann’ı tüm dünyada tanınır kılan ve ilk Alman polisiyesi olarak bilinen bu uzun öykü, gizemli hikâyesi, heyecan verici olay örgüsü, dönemin Paris’ini anlatan harika insan ve mekân betimlemeleriyle bir solukta okunacak türden.

Fransa’nın en uzun süre hüküm süren kralı, XIV. Louis döneminde geçen gizemli hikâyesiyle ilk Alman polisiyesi olma özelliğinde olan Matmazel de Scudéry, Can Yayınları’nın Klasik serisinde yerini aldı.

Alman besteci ve yazar E.T.A. Hoffmann’ın ilk kez 1820’de yayımlanan eseri, sürükleyici olay örgüsü, dönemin Paris’ine, tarihî kişiliklere ve olaylara dair ilgi çekici tasvirleri, farklı yorumlara imkân tanıyan çok katmanlılığıyla başta Edgar Allan Poe olmak üzere birçok yazara ilham veren bir başyapıt niteliğinde.

Hırsızlardan korkan bir âşık, aşka layık değildir

17. yüzyılın sonlarına doğru güçlü bir zehirle işlenen sayısız cinayetle tüm Paris çalkalanır, Fransa Kralı XIV. Louis’nin sırf bu cinayetleri aydınlatmak için kurduğu özel mahkemenin soruşturmaları devam ederken yeni bir katil ve hırsız çetesi peyda olur, bütün cinayetlerin ve soygunların ortak noktası birbirinden kıymetli mücevherlerdir.

Âşıkların, sevgililerine hediye götürmeye korktuğu bu tehlikeli ortamda kral, çok sevdiği yazar ve şair Matmazel de Scudéry’ye konuyla ilgili fikrini sorunca matmazel bir alıntıyla yanıtlar: “Hırsızlardan korkan bir âşık, aşka layık değildir.” Düşünmeden, şaka yollu söylediği bu söz yüzünden kendisini akıl almaz bir karmaşanın ortasında bulan matmazel, bütün gizemi çözmek zorunda kalacaktır.

KÜNYE
Kitap adı:
Matmazel De Scudéry
Yazar: E.T.A. Hoffmann
Çevirmen: Anıl Alacaoğlu
Yayınevi: Can Yayınları 
Dizi: Klasik
Tür: Uzun Öykü
Sayfa sayısı: 88
Fiyatı: 67 TL 

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Kaçırmayın!

"Otomatizmin İzinde Zafer Malkoç'un Serüveni"

“Otomatizmin İzinde Zafer Malkoç’un Serüveni” Prizma Galeri’de

Özgür Sönmez tarafından kurulan Prizma Galeri “Otomatizmin İzinde Zafer Malkoç’un
Asena Polat

Portfolyo: Asena Polat

1994 yılında İzmir’de doğdum. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik