Mehmet Ali Öksüz
Mehmet Ali Öksüz

Mehmet Ali Öksüz’ün İlk Romanı: Turna Teleği, Çıktı

7 Haziran 2024
Mehmet Ali Öksüz
Mehmet Ali Öksüz

Eğitimci, yazar Mehmet Ali Öksüz, ilk romanı Turna Teleği, bilinmez bir coğrafyada var olmaya çalışan bir gencin masalsı hikâyesini anlatıyor. Hayatın kötü sürprizlerine ve zorlu kışın götürdüklerine, doğanın ve sözcüklerin tılsımıyla tutunmayı başaran çocuğun umut dolu hikâyesini yalın bir dille işliyor, okurda güçlü bir edebi tat bırakıyor. Özlemin, yalnızlığın, büyüme sancılarının yarattığı kara bulutları, bir turnanın kanadındaki sevgi ve iyilik dağıtıyor.

Bahrata’nın ulu dağlarının yamacındaki bir köyde yaşayan Ati, uzaklara giden babasının, sonra da kardeşlerini de alıp evi terk eden annesinin ardından yapayalnız kalır. Görkemli doğaya ve bilge İnşu Ana’nın masallarına sığınır. Tıpkı kendisi gibi, sürüsünden ayrı düşen yaralı bir yavru turnayı sahiplenir. İyileştirmeye çalıştığı turnanın, sonraki göç mevsimine kadar kanatlanmasını hayal eder. Baharın gelişi, hem Ati’nin hem de turnanın ailelerine kavuşmalarını sağlayacak mıdır?..

Mehmet Ali Öksüz Hakkında

1980’de Mersin’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği’nde yüksek lisansını tamamladı. 2004’te İstanbul’da başladığı öğretmenliği 2010’dan beri ODTÜ Geliştirme Vakfı Mersin Okulları’nda sürdürüyor. Mersin Üniversitesi’nde çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine de devam eden Mehmet Ali Öksüz, ilkokulda sınıf kitaplığında karşılaştığı ve ona ilk okuma deneyimini yaşatan Keloğlan masalları sayesinde, sözcüklerin sihirli gücünü keşfetti. Benzer bir etki yaratma gayretiyle çalışan Öksüz, ilk gençlik romanı Turna Teleği’nde (2024) masalsı bir büyüme hikâyesi anlattı.

KÜNYE
Yazar:
Mehmet Ali Öksüz
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Editör: Müren Beykan
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 216 sayfa
Boyut: 120 x 180 mm
ISBN: 978-625-6915-31-2

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Günbatımı kaleydoskobu, 2005 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz
Önceki

“Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” Sergisi

Evdeki Saat
Sonraki

Evdeki Saat’ten Yeni Şarkı: “Biraz Ağladım”

Kaçırmayın!

Deniz Yüce Başarır

Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesini “Perde Kapanmasa Görecektiniz” Kitabında Bir Araya Getiren Deniz Yüce Başarır ile Söyleşi

Kenter Tiyatrosu’nun kurucularından Kent Oyuncuları’na, oyun metinlerinden yetiştirdiği oyunculara, sahnesine
Alphecca Ensemble

Alphecca Ensemble’dan Bahar Esintileri Pera Müzesi’nde

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, klasik müziğin güncel