Hanefi Yeter’in “Vesile” İsimli Kapsamlı Kişisel Sergisi Anna Laudel’de Açıldı!

Yarım asrı aşan sanat yolculuğunu geride bırakan, yurt içi ve yurt dışında sergilediği “insan”ı merkezine alan eserleriyle dikkat çeken sanatçı Hanefi Yeter’in ‘Vesile’ isimli kapsamlı kişisel sergisi Anna Laudel İstanbul’da açıldı. Sanatçının son yıllarda farklı teknik ve malzemelerle ürettiği çeşitli kompozisyon, resim, heykel, desen ve seramik çalışmalarını içeren sergi 11 Şubat 2023’e kadar devam edecek.

Hanefi Yeter, Vesile, Fotoğraf_Photo by Kayhan Kaygusuz, Anna Laudel Istanbul, 2022
Hanefi Yeter, Vesile, Fotoğraf_Photo by Kayhan Kaygusuz, Anna Laudel Istanbul, 2022

Hanefi Yeter’in doğa ve insan ilişkileri üzerine kurguladığı bu sergide, eserler hem doğanın bize sunduğu nimet ve güzellikleri, hem de insanlığın doğaya karşı tavırlarının sonuçlarını katılımcılara aktarıyor. Sanatçı eserlerinin insanlarda farkındalık ve duyarlılık yaratmasını hedeflerken, sanatını değişimin bir parçası olarak görüyor.

Daha önceki üretim süreçlerinde dış dünyayla daha sık iletişim kurma fırsatı bulduğunu belirten sanatçı, son üç yılda ürettiği yeni dönem eserlerinde herkesin birbirinden uzaklaştığı ve korkunun hakim olduğu bir dönemde yaşanan değişim ve gelişimleri, kendine has bakış açısı ve ifade şekli ile sanatseverlerle buluşturuyor. Galerinin iki katına yayılan ‘Vesile’ sergisinde sanatçının uzun süredir tutku ile çalıştığı seramik eserleri de yer alıyor. Sanatçının bu sergi için Ayvalık yöresinden topladığı çömleklerle bir araya getirdiği seçki, serginin farklı ve ilgi çekici yönlerini ön plana çıkarıyor.

Antik Yunan filozofu Sokrates’in ‘Sorgulanmayan bir hayat, yaşanmaya değmez’ sözünden ilham alan Hanefi Yeter’in farklı disiplinlerde ürettiği eserlerinin yer aldığı ‘Vesile’, Anna Laudel’in Gümüşsuyu’ndaki galerisinde 11 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.


Anna Laudel

Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar