Hans Op de Beeck Yeni Gerçekçi Heykelleri İle Tekrar İstanbul’da

Pilevneli Gallery, 8 Ekim–22 Kasım 2020 tarihleri arasında Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck’in “Süzülme” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Monoton, gri, figüratif heykellerinden tanıdığımız Op de Beeck’in Pilevneli Gallery’deki ikinci kişisel sergisinde, daha önce Türkiye’de sergilenmemiş eserleri yer alacak. Sergi, insanın hayatın içinde adeta süzülmesine, daha iyiye, kadere, kontrol edemediklerine teslim olması ve dikkatinin dağılmasıyla gün içinde kurduğu hayallere dalması duygusuna odaklanıyor.

Hans Op de Beeck Yeni Gerçekçi Heykelleri İle Tekrar İstanbul'da
My bed a raft, the room the sea, and then I laughed some gloom in me
Hans Op de Beeck, 2019
Sculpture: polyester, polyurethane, steel, polyamide, epoxy, wood, coating
400 x 400 x 114 cm

Op de Beeck, ‘süzülme’ halini uykuyla özdeşleştiriyor; gerçek dünyayı terk edip rüya alemine geçişle… Eninde sonunda ise süzülme hali, ebedi intikale, yani ölüme işaret ediyor.

Sanatçının bu düşüncesini ve serginin ana temasını yansıtan eseri “My bed a raft, the room the sea, and then I laughed some gloom in me” (2019), genç bir kadın figürü yatağında uyurken tasvir ediyor. Yatak bir salın üzerinde, sal ise zambaklarla bezeli bir gölette yüzüyor. Sal, yelkeni, dümeni olmadığından şans veya doğal faktörler tarafından kontrol ediliyor, bu durum da teslim olma haline uygun bir metafor yaratıyor.

Yatağın başucunda kitaplar, şekerler, bir bardak su ve uyku hapları görüyoruz. Antik Yunan’da ruhların temsili olduğuna inanılan, ölümlülüğün ve faniliğin sembolü kelebekler etrafta uçuşuyor.

Uyumak ve rüya görmek Hans Op de Beeck’in eserlerinde sıklıkla karşılaşılan temalar. Sanatçı, bunları ele alarak izleyicinin hayal gücünü harekete geçirip kendi rüyalarında yolculuğa çıkarma amacını güdüyor. Eserlerinde insanoğlunun uykuya dalışını ve içinde bulunduğu gerçeklikten kopuşunu, zaman zaman bir ‘geçiş’ durumunu da temsil eden kaçınılmaz ölümün esintilerini konu ediniyor.

Sergi, 8 Ekim–22 Kasım tarihleri arasında, Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-18:00 / Pazar 12:00-18:00 saatleri arasında, Pilevneli Gallery Dolapdere’de izlenebilir.

Pilevneli Gallery Dolapdere
Yenişehir Mah., Irmak Cad., No:25, Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.