Cumhuriyet Sergisi
Cumhuriyet Sergisi

İbrahim Çallı Anısına Cumhuriyet Sergisi Açıldı

10 Ekim 2023
Cumhuriyet Sergisi
Cumhuriyet Sergisi

İyilik İçin Sanat Derneği, genç sanatçıları İbrahim Çallı‘nın mirası etrafında bir araya getiren Cumhuriyet Sergisi’ni Kuzubağ Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sürdürülebilir sanat ortamının sağlanması adına Türkiye’nin genç yeteneklerine sanatsal platformlar sunan İyilik İçin Sanat Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Sergisi, 9 Ekim’de Denizli’nin tarihi Çal Bağ Yolu içerisinde yer alan Kuzubağ Sanat Galerisi’nde kapılarını açtı.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı olma şerefini kazanmış, Cumhuriyet Dönemi’nin önde gelen empresyonist sanatçılarından İbrahim Çallı anısına gerçekleştirilen “Cumhuriyet Sergisi”, Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini hatırlatmayı ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlıyor.
Kuzubağ Sanat Galerisi’nde kapılarını açan Cumhuriyet Sergisi’nin açılışına onur konuğu olarak merhum İbrahim Çallı’nın torunu Yaşar Çallı ile eşi Çiğdem Çallı katıldı.

İbrahim Çallı’nın Orijinal Eserleri de Sanatseverlerin Beğenisine Sunuluyor

Cumhuriyet Sergisi’nde, 20 genç sanatçının 21 adet eserinin yanı sıra, Türk sanatının önemli isimlerinden İbrahim Çallı’nın 5 eseri ve Yaşar Çallı’nın 3 eseri de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Toplamda 29 adet eserin yer aldığı sergi, sanatın çeşitli formlarını ve perspektiflerini bir araya getirerek ziyaretçilere ilham veriyor. Genç sanatçıların bağımsız sanatsal ifadelerini bir araya getiren sergi, gençlerin Atatürk’le birlikte uzun zaman geçiren ve çok sayıda portresini yapan İbrahim Çallı ile buluşmasını sağlıyor.

Sergiye ilişkin değerlendirme yapan İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, “Cumhuriyet’in 100. yılını kutlama coşkusunu Cumhuriyet Dönemi Türk sanatının güçlü temsilcisi İbrahim Çallı anısına memleketi Çal’da gerçekleştirdiğimiz sergi ile yaşamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Denizli’nin güzide ilçesi Çal’daki en modern tesis olan Kuzubağ Sanat Galerisi’nin yöneticilerine, İbrahim Çallı’nın eserleriyle gençlerimizin bağlantı kurmasına, kültürel bir zenginliği kutlamamıza ve sanatın evrensel dilini daha da yaygınlaştırmamıza sağladıkları katkı için derneğimiz adına yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca, İbrahim Çallı’nın anısını yaşatmak, kültürel canlanmayı desteklemek ve kuşaklar arasındaki bağı güçlendirmek için bu sergiyi önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Cumhuriyet Sergisi, 30 Mart 2024 tarihine kadar Kuzubağ Sanat Galerisi’nde ücretsiz olarak görülebilecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Altan Çelem, İsimsiz,Tuval üzerine yağlı boya, 35x50 cm, 2022 (Foto:Orhan Aydın)
Önceki

“Yayın Akışı” Sergisi 19 Ekim’de Brieflyart’ta Açılıyor

“Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” Sergi Açılışından
Sonraki

“Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” Sergisi Açıldı

Kaçırmayın!

Fluidity Unwrapped, 2023 Elektrikli afiş teşhir ünitesi, kablolar, zamanlayıcı, alüminyum folyo, alüminyum, delikli montaj hattı (çelik), paslanmaz çelik bilyeli zincir, gergi yayı, kancalı askılar, askı, çelik Değişken ölçüler

Antonia Breme’nin Fluidity Unwrapped Sergisi Açıldı

Viable yeni sezona Berlinli sanatçı Antonia Breme’nin solo sergisi Fluidity
POLVO

POLVO ile Oluşan “Why So?” Sergi Söyleşisi

Yeni nesil çağdaş sanatçı POLVO ile toplumsal cinsiyet rollerine gönderme