Altan Çelem, İsimsiz,Tuval üzerine yağlı boya, 35x50 cm, 2022 (Foto:Orhan Aydın)
Altan Çelem, İsimsiz,Tuval üzerine yağlı boya, 35x50 cm, 2022 (Foto:Orhan Aydın)

“Yayın Akışı” Sergisi 19 Ekim’de Brieflyart’ta Açılıyor

10 Ekim 2023
Altan Çelem, İsimsiz,Tuval üzerine yağlı boya, 35x50 cm, 2022 (Foto:Orhan Aydın)
Altan Çelem, İsimsiz,Tuval üzerine yağlı boya, 35×50 cm, 2022 ( Fotoğraf: Orhan Aydın )

Figüratif resmin önde gelen isimlerinden Altan Çelem’in “Yayın Akışı” başlıklı kişisel sergisi, 19 Ekim’de Brieflyart Galeri’de ziyarete açılıyor! “Yayın Akışı” başlığı akan bir zamana işaret ediyor gibi algılanmaya müsaitse de Çelem’in, ismini bir ironi yapmak üzere seçtiği sergideki eserlerde yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyon, aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor. Sergi, 12 Kasım 2023 tarihine kadar Brieflyart’ta görülebilir.

Türkiye’nin sanat ortamına 2020 yılında dahil olan ve 2022’den bu yana Gümüşsuyu’ndaki fiziksel mekânında plastik sanatlara kucak açan Brieflyart, yoğun sergi programına Altan Çelem’in son sergisi “Yayın Akışı” ile devam ediyor.

Sanat yaşamının başlarından beri kente, insan ilişkilerine, insan tiplemelerine odaklanan Altan Çelem, resimlerinde gündelik hayattan kesitleri veya çelişkileri kendine özgü bir üslupla sunuyor. “Yayın Akışı” ismi aslında akan bir zamana işaret ediyor gibi algılanmaya müsaitse de sanatçının bu ismi seçmesinin altında bir ironi yatıyor. Serginin seçkisin yer alan resimlerin büyük çoğunluğunda bir kanepe üzerine yerleşmiş insanlar, kanepe önünde üzerleri yiyecek dolu bir sehpa ve bir televizyon yer alıyor. Yayın akışını sağlayan bir öğe olan televizyon, aslında akmayan bir zamanın metaforu olarak sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Altan Çelem’in “Günlük”lerinin devamı niteliğindeki bu sergide, boyayı katman katman kullanan sanatçı, mekânı ya da insanları kimi zaman silikleştirip kimi zaman belirginleştirirken zamanı her zamankinden daha belirsiz kılıyor.

An’a tanıklık edip tuvalini bir günlük gibi kullanan Altan Çelem’in “Yayın Akışı” başlıklı sergisi için hazırlanan katalog yazısı ise Prof. Burcu Pelvanoğlu’nun imzasını taşıyor.

“Yayın Akışı”, 19 Ekim-12 Kasım 2023 tarihlerinde salı-cumartesi günleri 10.00 – 19.00; pazar günleri 13.00 – 19.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.


Brieflyart

Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No: 43A Beyoğlu/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Gamze Enginer
Önceki

Portfolyo: Gamze Enginer

Cumhuriyet Sergisi
Sonraki

İbrahim Çallı Anısına Cumhuriyet Sergisi Açıldı

Kaçırmayın!

Seydi Murat Koç, Hafif Metal

Seydi Murat Koç’un “Hafif Metal” Sergisi Ferda Art Platform’da

Seydi Murat Koç’un Ferda Art Platform’da gerçekleşecek olan 19. solo
Çocuk ve Balıkçıl (Hayao Miyazaki)

2023’ün En İyi 5 Filmi İstanbul Modern Sinema’da!

İstanbul Modern Sinema, 2023’e damgasını vuran beş hit film ile