İbrahim Karakütük “Aç Aslan Mağarası” Sergisi Galeri Nev’de

İbrahim Karakütük “Günlükler” Dizisi | ”Diaries” Series 2021 Arşivsel pigment baskı | Archival pigment print 60*90 cm 5 ed. + (2 ae)
İbrahim Karakütük “Günlükler” Dizisi | ”Diaries” Series 2021 Arşivsel pigment baskı | Archival pigment print 60*90 cm 5 ed. + (2 ae)

İbrahim Karakütük “Aç Aslan Mağarası / The Cave of the Starving Leon” adlı kişisel sergisi 2 – 30 Aralık tarihleri arasında Galeri Nev’de ziyaret edilebilir.

Galeri Nev sergilerine İbrahim Karakütük ile devam ediyor. Karakütük, sergide bir kutsal kitap metnini takip ediyor; cezalandırılmak üzere mağaralarına atılan bir günahkarı, yemek yerine onu da aç bırakarak terbiye eden aslanları eserlerinin arasında gezdiriyor. İbrahim Karakütük, fotoğraflarında, kendi içindekilerden utanmamak için bu mağaraya sığınıyor. Dostoyevski’nin “Yer Altından Notları”nı alıntılayan sanatçı, içi öfkeyle dolanların sevgiyi fark edememelerinden yakınıyor. Öfke ve başkaca kontrol edilemez dürtülerin zavallılığından çıkışı arıyor. Sergiye “kameo” olarak Ahu Akgün “Düşen Pembe” eseri ile eşlik ediyor. Sanat tarihinin tüm erotik çıplaklarına meydan okuyan “Düşen Pembe” diğer eserlerle ilişkileniyor
ve âdeta aç aslanların arasına iniyor.

İbrahim Karakütük, 2012 yılında fotoğrafı bir anlatı biçimi olarak görmeye başladı. Lens tabanlı işler üreten sanatçı, dilini her defasında anlatmak istediklerine göre değiştirerek çalışıyor. Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi ile Fotolab Print Space’in kurucularından olan Karakütük, “Islak Hüzün” kitabıyla İstanbul Photobook Festival’de (2017) FUAM Kassel ortak jürisi en iyi maket kitap ödülünü kazandı. “Islak
Hüzün”ün yanı sıra sanatçı Vitrivirus Man (2013), Babam (2013) , -3 (2014) kitaplarını bağımsız olarak hayata geçirdi. İlk kişisel sergisi “Göğüs Boşluğunda Zikzaklar” 2021 yılında Galeri Nev’de açıldı. Pek çok karma sergiye davet edilen sanatçının eserleri 2017 yılında Galeri Nev’in İstanbul Tütün Depo’sunda gerçekleştirdiği “Meleklerin Payı” sergisinde, 2018 yılında NevNesil “Monomit” sergisinde, 2019 yılında Galeri Nev’in otuz beşinci yılı vesilesiyle gerçekleştirdiği “Altın Çağ” sergisinde ve son olarak 2022 yılında 17. İstanbul Bienali paralel etkinliği olarak Kendi Koleksiyonu’nun mekânında Galeri Nev tarafından düzenlenen “Tekrar Dönelim” grup sergisinde izlendi.

2019 yılında 37. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülüne layık görüldü. İlk kişisel sergisini 2020 yılında İstanbul’da gerçekleştirdi. Sanatçı çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam etmektedir.


Galeri Nev

Kırlangıç Sokak 24/3 Gaziosmanpaşa 06700/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar