Tokatlıyan Han'da "Açık Kapılar" Sanat Etkinliği
Tokatlıyan Han'da "Açık Kapılar" Sanat Etkinliği

Tokatlıyan Han’da “Açık Kapılar” Sanat Etkinliği

3 Aralık 2023

13-20 Aralık 2023 tarihleri arasında Tokatlıyan Han 2. katta gerçekleşecek olan etkinliklerde sanat severler; resim, heykel, seramik, fotoğraf, video art, performans ve müzik gibi farklı disiplinlerin yer aldığı bir etkinlik ile karşılaşacaklar.

19. yüzyılda Beyoğlu’nun en lüks otellerinden biri olarak ışıldayan ve İstiklal Caddesi‘nin simgelerinden biri olan Tokatlıyan Han, geçmişten bugüne farklı zamanların ruhunu taşıyor. Geçmişe yolculuk edebilseydik bir zamanlar hanın yerinde bulunan Cafe Oriental’de kahve içiyor, Şark Tiyatrosu’nda bir gösteri seyrediyor, Yeni Fransız Tiyatrosu’nda çıkan yangına su taşıyor, Mıgırdıç Tokatlıyan’ın lüks otelinde konaklıyor, burada kendimizi sanatçılarla hararetli sohbetlerin içinde buluyor ya da Hotel M. Tokatlıyan’ın hana dönüştürülme hikâyesinin tanıklık edebiliyor olabilirdik. Bu zaman yolculuğunda şimdide, bir yılı aşkın bir süredir hanın eski sakinlerinin seslerinin işitildiği ikinci katının ıssız gri koridorlarının farklı disiplinlerden birçok sanatçının ürettikleri, komşuluk ettikleri bir yaşam alanına dönüşmesine tanıklık ediyoruz. Handa dayanışmayla oluşturdukları mekân, sanat alanında bireysel iş üreten sanatçıların kolektif var olma formlarına örnek olma niteliği taşıyor.

Handa izleyicilerle ilk buluşmalarını “Açık Kapılar” sergisiyle gerçekleştirecek olan sanatçılar, atölyelerinin kapılarını da ziyaretçilere açıyor. Etkinlik bu yönüyle yalnızca üretilen yapıtları değil, sanatçıların gündelik hayat içindeki uğraşlarına ve yaşam ritimlerine de tanıklık etme ve diyalog kurma fırsatı da yaratıyor.

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı, İBB Kültür katkılarıyla ve ROQU Mobility sponsorluğuyla 13-20 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek “Açık Kapılar” sergisi; resim, heykel, seramik, fotoğraf, video art, performans, müzik başta olmak üzere farklı disiplinlerde yapıt üreten kırka yakın sanatçıyı bir araya getiriyor. Etkinlikte, Vomank müzik grubu ve birçok müzisyen sergi sırasında ziyaretçilerine sesleneceği performanslarını icra edecekler. 2005 yılında müzik dünyasında kaybı derin üzüntü yaratan Kazım Koyuncu anısına sergi boyunca gösterimi devam edecek bir belgesel yer alacak ve yol arkadaşları da hazırladıkları müzik dinletileri sergiye katkıda bulunacaklar .Tüm bunların haricinde sanat ve sosyal bilimler alanından yazarlar, sanatçılar konuşmalarıyla etkinlik programında yer alacaklar.

Gerçekleştirilecek sergi, sanat alanında farklı disiplinlerde yapıt üreten sanatçıları komşuluk çerçevesinde aynı çatı altında toplarken aynı zamanda ziyaretçilerini bu deneyime ortak etmeyi hedefliyor. Sanatçı atölyelerinin pencerelerinin açıldığı alanı dolduran bitkileriyle avlu bahçesi, gri koridorlarında sıralanan kapıları fırçalarıyla renklendiren sanatçıların kolektif dayanışma ruhuyla biçimlendirdikleri bu buluşmanın keyifli ve kalabalık bir karşılaşmaya dönüşmesi umuduyla davetini duyuruyor.

Koordinatörler

Aylin Pakova Çil, Joel Menemşe, Songül Canerik

Sanatçılar

Ahmet Arif Merey, Ali Ekber Kul, Aramis Kalay, Ari Hergel, Ataman Oğuz, Aylin Pakova Çil, Belgin Şahin, Beyza Gökay, Çiğdem Şimşek, Demet Yalçınkaya, Eda Yiğit, Erkan Canan, Gülhan, Gülüzar Artuç, İlyas Ceran, Joel Menemşe, Lara Narin, Masis Kürkçügil, Nihal Mavigök Sungur, Orçun Beslen, Özge Akdeniz, Raffi Etyemez, Resul Aytemür, Rupen Melkisetoğlu, Saro Usta, Sayat Arslan, Semra Çelik, Serap İskender, Sibel Tarhan Kasapoğlu, Sinan Akcan, Sonat Çavuşoğlu, Songül Canerik, Süreyya Su, Tayis Mutlu, Vasıf Pehlivanoğlu

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

1 Comment

  1. […] Karma Sergi, İstanbul2024 “Teaser of Future”, Ziba Art, Karma Sergi, İstanbul2023 “Açık Kapılar”, Tokatlıyan Han, Karma Sergi, İstanbul2023 “Türkiyenin İlkleri, Miras” Kartal […]

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Bihrat Mavitan'ın Heykel Sergisi Arnavutköy Galeri Selvin'de
Önceki

Bihrat Mavitan’ın Heykel Sergisi Arnavutköy Galeri Selvin’de

İbrahim Karakütük “Günlükler” Dizisi | ”Diaries” Series 2021 Arşivsel pigment baskı | Archival pigment print 60*90 cm 5 ed. + (2 ae)
Sonraki

İbrahim Karakütük “Aç Aslan Mağarası” Sergisi Galeri Nev’de

Kaçırmayın!

Ebru Döşekçi

Ebru Döşekçi ile “Kimse Bilmez” Sergisi Üzerine Söyleşi

“Kimse Bilmez“, heykel sanatçısı Ebru Döşekçi, serginin proje danışmanı Esra
Gözde Esen

Portfolyo: Gözde Esen

Gözde Esen, 1984 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluk yıllarında almaya başladığı