İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği

İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği Sergisi Osmanlı Tersanesi'nde

İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği Sergisi Osmanlı Tersanesi'nde
Osmanlı Tersanesi

Yaptığı işlerle adından söz ettiren Çağdaş Sanat Galerisi KUN Art Space, kar amacı gütmeyen “İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği” adlı sergiye 18. Yüzyıl’da inşa edilen tarihi Osmanlı Tersanesi’nde 2-15 Ağustos tarih aralığında ev sahipliği yapıyor.

İnsan, insan ürünü mekanlar, sanatsal yaratımlar arasında gelişen görünen ve görünmeyen bağlar.

Kavramsal çerçevesini halka sanat projesi direktörü, küratör ve araştırmacı Dr. İpek Çankaya’nın yazdığı, sanat danışmanlığını ressam Tao Ulusoy’un yaptığı “İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği” adlı sergi insan, insan ürünü mekanlar, sanatsal yaratımlar arasında gelişen, görünen ve görünmeyen bağlardan yola çıkıyor. Sergi’nin başlığı bu üçlüyü birbirlerinin varlığını etkileyen, ortak bir yazgıyı paylaşan “kardeşler” olarak ele alıyor.

Ahmet Rüstem-Hakan Sorar, Büşra Çeğil, Doğu Çankaya, Emre Bulut, Engin Gökten, Evren Erol, Jennifer İpekel,  Selin Karataş ve Serap Özergin’in eserleri mekanın ışık ve dokusuna uygun tarihi atmosferde izlenebilecek farklı bir tecrübe.

Bodrum Osmanlı Tersanesi arazisi içinde bulunan kulede sanatseverlerin izleniminde olacak sergi, sanatçıların üretimleri aracılığıyla eski ile yeninin, korunan ile geriye kalanın buluşmasının yollarını, yazılmamış geçmişlerin izlerini, güncel ve yeni imgelerde ortaya çıkan sanatsal yanıtları araştırıyor. Kule binasının eklektik yapısı, tersane ortamının tarihi dokusu ve bugün yaydığı duygu, serginin odak noktalarından bir diğerini oluşturuyor.

Kavramsal çerçevesini Dr. İpek Çankaya’nın oluşturduğu sanat danışmanlığını ressam Tao Ulusoy’un yaptığı ‘’ İmge.Mekan.İnsan:Yazgı Kardeşliği ’’ adlı sergi 2-15 Ağustos tarih aralığında Bodrum Osmanlı Tersanesi arazisinde bulunan kule galeride izleyebilir.


Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi

Eskiçeşme, Neyzen Tevfik Cad. No:5, 48400 Bodrum/Muğla, Türkiye

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar